وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

شش هزار و دویست میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به مددجویان اختصاص داده شد

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: در سال جاری میزان تسهیلات قرض الحسنه افزایش پیدا می‌کند به طوری که شش هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان قرار است برای وام اشتغال مددجویان اختصاص داده شود.

مرتضی بختیاری گفت: اولین مرکز نیکوکاری رسانه سال قبل در بیرجند افتتاح شد و بعد از آن نیز در چند جای دیگر این اتفاق افتاد.

وی گفت: خبرنگاران یاوران محرومان هستند و می‌توانند خیلی از مشکلات را حل کنند. خبرنگاران امین جان صادق جامعه اسلامی هستند.

وی گفت: در عید قربان امسال در مجموع ۸۲ درصد رشد کمک‌های مردمی را داشتیم آن‌هم در شرایط تورم و کرونا که بی نظیر بود.

وی افزود: ۲۰۵ میلیارد تومان مردم کمک کردند ۱۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نقدی و بقیه غیر نقدی بود.
بختیاری گفت: در ماه مبارک رمضان ۵۴۰ میلیون تومان برای کمک به نیازمندان جمع آوری شد که بیش از ۱۱ میلیون غذا توزیع شد و در روز عیدغدیر نیز بیش از ۵۰ میلیون غذای گرم در اختیار نیازمندان قرار گرفت.
وی در خصوص مرحله دوم پویش ایران همدل اظهار داشت: این مرحله از عید غدیر شروع شده و تا پایان ماه صفر ادامه دارد و با شعار از همدیگر گره گشایی کنید در جهت کمک به نیازمندان با حمایت دستگاه‌ها، خیریه‌ها و نهادها اقداماتی را آغاز کرده‌ایم.
بختیاری تصریح کرد: برای محرم و صفر نیز برنامه اطعام حسینی برای تهیه غذای گرم و همچنین احسان حسینی برای کمک به ایتام و محرومان کشور اجرایی خواهد شد.
رئیس کمیته امداد افزود: در استان‌هایی که وضعیت سفید دارند، مساجد با رعایت پروتکل‌ها فعال خواهند بود.
به گفته وی هموطنان خیر و نیکوکار می‌توانند با شماره ستاره ۱۴ مربع و همچنین شماره حساب ۶۲۷۷۶۰۷۷۷۷۷۷۷۷۷۷ به نیازمندان کمک کنند.
بختیاری در خصوص برگزاری جشن عاطفه‌ها نیز خاطرنشان کرد: برای برگزاری جشن عاطفه‌ها مشکل رعایت پروتکل‌های بهداشتی را داریم البته در استان‌هایی که وضعیت سفید دارند، مدارس به عنوان پایگاه‌های ما فعال خواهند بود و دفاتر و پایگاه‌های کمیته امداد نیز اقدام به جمع آوری کمک‌های مردمی برای دانش آموزان محروم خواهند کرد.
رئیس کمیته امداد با اشاره به اینکه ۲۵۰ هزار دانش آموز محروم با مشکل تجهیزات الکترونیک برای تحصیل خود مواجه هستند، گفت: در نظام اول قرار است ۵۰ هزار تبلت به دانش آموزان امداد اهدا شود تا آنها نیز بتوانند از امکانات آموزش مجازی بهره مند شوند. همچنین بنیاد مستضعفان ۱۴ هزار و ستاد اجرایی نیز ۱۰ هزار تبلت در اختیار ما قرار دادند و همچنین اپراتورها نیز قرار است ۲۵ هزار تبلت تهیه کنند که در این صورت مشکلات دانش آموزان در سال تحصیلی آینده برای استفاده از فضای مجازی برطرف شود.
وی در خصوص پشت نوبتی‌ها اظهار داشت: در حال حاضر آمار دقیقی نداریم اما به زودی اعلام خواهیم کرد اما در مجموع ۲۱۵ هزار خانوار از پوشش امداد خارج شده‌اند و ۳۶۵ هزار خانوار مجدد تحت پوشش قرار گرفتند.
بختیاری در خصوص جهیزیه زوج‌های جوان گفت: با همکاری بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی و آستان قدس، اقدامات خوبی در جهت تأمین جهیزیه زوج‌های جوان صورت گرفت و همچنان نیز ادامه دارد.
وی در مورد وام اشتغال مددجویان گفت: در سال گذشته ۴ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه در اختیار مددجویان قرار گرفت که توانستیم ۱۷۵ هزار و ۹۰۰ شغل ایجاد کنیم. همچنین برای پرداخت وام کارگشایی از سوی صندوق امداد ولایت سال قبل ۳۴۵ هزار نفر توانستند از این وام بهره مند شوند و در مجموع دو هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان نیز تسهیلات در نظر گرفته شده به این افراد بود.

رئیس کمیته امداد افزود: در سال جاری نیز میزان این تسهیلات افزایش پیدا می‌کند به طوری که شش هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان قرار است برای وام اشتغال مددجویان اختصاص داده شود.

وی از تهیه ۳.۵ میلیون بسته غذایی در پویش ایران همدل خبر داد و گفت: این بسته‌های غذایی با کمک سپاه، بسیج، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی و غیره تهیه شد و همچنین خود دولت نیز به بیش از سه میلیون نفر که به دلیل کرونا دچار مشکل شده بودند، وام قرض الحسنه داد.
بختیاری در خصوص بازسازی خانه‌های مددجویان نیز خاطرنشان کرد: بازسازی خانه‌های مددجویان در روستاها و شهرها با کمک بنیاد مسکن برای شهرها و روستاهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت در دستور کار قرار دارد و قرار است امسال ۲۰ هزار خانه احداث شود.
رئیس کمیته امداد گفت: همچنین ۵۰ میلیون وام قرض الحسنه ۱۴ ساله با کارمزد ۴ درصد نیز در اختیار مددجویان قرار می‌گیرد.
وی افزود: اقدامات لازم برای اجرایی شدن این امر آغاز شده و از هفته آینده استان‌ها برای گرفتن پروانه ساخت اقدام خواهند کرد.
بختیاری تأکید کرد: در حال حاضر ۱۶ هزار واحد مسکونی در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان در حال ساخت است که تسهیلات آن نیز با کمک خیرین تأمین می‌شود.
وی گفت: در سال جاری قرار است ۲۰۰ هزار شغل برای مددجویان ایجاد شود.
بختیاری در پاسخ به این سوال که آیا کرونا باعث افزایش مراجعات مردم شده است یا خیر؟ تصریح کرد: به دلیل مشکلات ناشی از کرونا، مراجعات موردی کمیته امداد نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است.
رئیس کمیته امداد در خصوص افزایش مستمری‌ها در سال آینده اظهار داشت: برای افزایش مستمری‌ها از محل تبصره بودجه و تبصره ۱۴، در نظر داریم در جهت افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان اقدام کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.