وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

جوانان دیالیزی در ابتدای لیست پیوند کلیه

محمدرضا طهماسبی، با بیان اینکه در حال حاضر یک‌هزار و ۸۶۹ بیمار دیالیزی، پیوندی، مراقبتی تحت پوشش این انجمن هستند اظهار داشت: از این تعداد ۷۱۴ نفر تحت مراقبت‌های پیشگیرانه و ۸۰۳ بیمار پیوندی و ۳۵۲ بیمار دیالیزی تحت درمان دیالیز قرار دارند شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: ۳۰ درصد از ۳۵۲ بیمار دیالیزی که در استان تحت پوشش این مراکز هستند واجد شرایط پیوند کلیه هستند که این عمل از دو طریق یعنی پیوند از افراد مرگ مغزی یا پیوند کلیه از افراد زنده و با توجه به موقعیت و شرایطی که تحت نظر پزشک و به طور دقیق کنترل می‌شود، صورت می‌گیرد.

مدیر انجمن کلیوی استان زنجان با اشاره به تعداد افراد لیست انتظار پیوند، گفت: ۱۲۰ نفر با معرفی پزشک دارای شرایط لازم برای انجام عمل پیوند هستند که طی ۱۲ ماهه سال جاری ۱۳ پیوند کلیه در این استان انجام شده که ۵ مورد پیوند از فرد زنده و ۶ مورد پیوند از فرد مرگ مغزی بوده است.

طهماسبی با بیان اینکه طی ۱۲ ماهه سال جاری ۱۳ مورد پیوند در این استان انجام شده است خاطر نشان کرد: با شیوع همه گیری بیماری کرونا و افزایش قیمت‌ها شاهد محدودیت‌هایی در انجام پیوند کلیه در استان زنجان بودیم که نسبت به سال ۹۸ با کاهش ۵۰ ٪ مواجه بوده که مشکلات خاص خود را برای بیماران کل کشور ایجاد کرده است.

وی اظهار داشت: شرایط اولویت پیوند با توجه به شرایط سنی افراد است که در سنین پایین که تحمل درد و رنج دیالیز نسبت به سنین بالاتر سخت‌تر است، در اولویت پیوند هستند، عدم ابتلا به مشکلات قلبی و ریوی، همچنین بیماری‌های عفونی که به تایید پزشک برسد، از شرایط مهم قرار گرفتن بیماران در اولویت عمل پیوند است.

مدیر انجمن خیریه کلیوی استان زنجان با بیان اینکه هر عمل پیوند بسیار هزینه‎بر است، تاکید کرد: این انجمن با توجه به ماهیت فعالیت آنکه یک نهاد خیریه است و بودجه مشخصی ندارد و تامین هزینه‌های دارو در اولویت فعالیت آن است، ولی در خصوص انجام عمل پیوند نیز در صورت مشارکت خیرین تا حد توان در تامین هزینه آن بیماران را حمایت می‌کند.

طهماسبی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا امروز ۱۴۷ بیمار دیالیزی به بیماران انجمن افزوده شده است اظهار داشت: بیشترین دلایل ابتلای این بیماران از ناحیه دیابت و فشار خون، است و همچنین باتوجه به اینکه بیماری کرونا بر کلیه‌ها نیز تاثیر می‌گذارد، از همه شهروندان درخواست می‌شود با انجام نکات پیشگیرانه از بیماری کلیوی و کرونا سلامتی خود و دیگران را تضمین کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.