وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

آزادی ۷۵۱ زندانی جرایم غیرعمد اصفهان از بند درسال جاری

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی اصفهان گفت: برغم وجود مشکلات اقتصادی ۷۵۱ زندانی این استان سال جاری با کمک خیرین از بندرهایی یافتند.

محمود ضیایی فر افزود: شرایط یکسال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و شرایط سخت معیشتی متفاوت از گذشته بود اما این دغدغه ها مانع از کمک به آزادی زندانیان نشده و خیرین و شاکیان در این خصوص همکاری داشته‌اند.

وی بیان‌ کرد: امسال جشن‌های گلریزان به صورت حضوری و مثل سال قبل برگزار نشد اما با اعلام فراخوان‌ها مردم برای این امر خیر پیشگام شدند و تاکنون این تعداد زندانی جرایم غیرعمد به آغوش خانواده‌های خود بازگشتند.

ضیایی ادامه داد: بخش عمده‌ای از این اقدام حسنه، با پرداخت‌های نقدی خیرین و گذشت شاکیان بوده که البته خیریه‌ها، ستاد دیه و دستگاه قضایی همکاری داشته است.

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی اصفهان با اشاره به آزاد سه نفر تبعه افغانی توسط خیرین، یادآور شد: این افراد ۲۲ سال پیش به دلیل جرایم غیرعمد وارد زندان شدند ولی احساس نوع‌دوستی مردم باعث شد تا خیرین برای آزادی اتباع بیگانه اقدام کنند که فراگیری دامنه خدمت خیرخواهانه نسبت به جامعه را ترسیم می‌کند.

ضیایی به رهایی از قصاص اشاره و اضافه کرد: امسال با گذشت شاکیان و اولیای دم ۵۳ نفر از قصاص رها شدند که گذشت این خانواده ها با وجود اینکه اجرای حکم حق آنان بود اما به نجات این افراد راضی شدند.

وی شمار زندانیان جرایم غیرعمد در استان را ۹۵۳ نفر اعلام‌ کرد و گفت: بخش عمده‌ای از این جمعیت را بدهکاران مهریه تشکیل دادند و بقیه بدهی مالی که در برخی از پرونده‌ها به هشت میلیارد ریال برای هر نفر می‌رسد.

ضیایی فرد یادآور شد: برآورد میزان کل بدهی زندانیان جرایم غیرعمد این استان به بیش از چهار هزار میلیارد ریال می‌رسد.

از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه تعداد پنج هزار و ۰۶۸ زندانی جرایم غیرعمد از بند حبس در سراسر کشور رهایی یافته‌اند که در فرآیند آزادی این افراد، شکات خصوصی از استیفای نصف بدهی خود صرف نظر کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید