وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

بیانیه دوم شبکه کمک در مهار بیماری کرونا

تاریخ صدور بیانیه: ۲۰/اسفند/۱۳۹۸

به نام خدا

جناب آقای حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با سلام و احترام؛

پیرو بیانیه قبلی شبکه های ملی و تخصصی سازمانهای غیردولتی در مورد مهار ویروس کرونا، ضمن تشکر از اجرای برخی از پیشنهادهای ارائه شده از جمله تشکیل ستاد ملی بحران، تعطیلی مدارس، دانشگاهها واجتماعات و برقراری آموزش از راه دور، به موجب تجمیع مشاهدات، اطلاعات و تجارب سازمانهای غیردولتی که در این بحران بیش از پیش نقش ارزنده ای ایفا می کنند، انتظار است تا اقدامات زیر با سرعت و دقت بیشتری انجام شود:

  1. اطلاع رسانی شفاف و به هنگام از جانب ستاد ملی مبارزه با کرونا، رسانه ملی و همهی مسئولین و دستگاههای دولتی به صورت صدای واحد از ضرورت های شرایط بحران است. تفاوت در برخوردها و اطلاعات ارائه شده از طرف مسئولین مختلف، موجب تشدید بی اعتمادی، بلا تکلیفی مردم و بی اعتنایی به اخبار می۔ شود و نهایتا هزینه های مردم را نیز سنگین تر خواهد کرد. ٢. به منظور کاهش سفر و تردد در خیابان های شهرها به ویژه با نزدیکی به ایام عید که منجر به شیوع بیشتر ویروس خواهد شد، ضمن صدور دستورالعملهای شفاف و روشن و اطلاع رسانی کافی به مردم، نیروی انتظامی مسئولیت اجرای این دستورالعمل ها را در سطح شهر و بین شهری عهده دار شود و قرنطینه استان – های بحرانی در دستور کار فوری قرار گیرد. در غیر این صورت با مداخله های سلیقه ای مردم و مسئولین محلی علاوه بر گسترش ویروس، بحران های اجتماعی نیز پدید خواهد آمد.

٣. ممنوعیت کار کودکان کار و خیابان و دست فروشان و جلوگیری از فشار مضاعف بر این اقشار آسیب پذیر و نیز زنان سرپرست خانوار از طریق کمکهای یارانه ای نقدی و بن از طرف دولت طی سه ماه آینده، توجه ویژه به پیش گیری در مناطق حاشیه نشین، پادگان ها و سایر مراکز نگهداری، تسریع در آزادی و مرخصی زندانیان. همچنین معافیت پرداخت جریمه بیمه و مالیات شرکتهای خصوصی و موسسات غیر دولتی در سه ماه آینده از سوی سازمان بیمه تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی کشور

۴. اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا در مورد میزان کمکهای اهدایی خارجی، اقلام وحجم کالاهای مکشوفه احتکار شده توسط مقامات انتظامی و میزان و محل مصارف آنها به صورت شفاف و نیز اطلاع رسانی دقیق در مورد نیازهای جامعه به مردم

۵. حذف کامل فیلترینگ و افزایش پهنای باند از طریق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور انجام فعالیت کسب و کارهای اینترنتی و جاری شدن دورکاری و فعالیت های در منزل و جلسات اینترنتی و نیز شرایط امن ارتباطی برای مردم.

۶. پیشگیری علمی و عملی بروز حوادث غیرمترقبه احتمالی مانند سیل در مناطق مختلف، به طوری که بحران در بحران ایجاد نشود. از جمله لایروبی رودخانه ها و ایمنی سدها که در زمره وظایف دولت است، در اولویت اقدامات قرار گیرد.

۷. استفاده از ظرفیت سازمان بهداشت جهانی و کمک های بین المللی از جهات مختلف بهداشت و درمان، تجهیزات و لوازم و منابع مالی.

۸. موظف نمودن رسانه ملی به اطلاع رسانی شفاف و دقیق و تولید برنامه های با محتوا و مستند در مسیر ایجاد اعتماد اجتماعی که تاکنون چنین نبوده و به همین دلیل میدان برای رسانه های فرا ملی فراهم شده و آنان نیز زمینه های کاهش امید اجتماعی را به وجود آورده اند. آسیب های اجتماعی و روانی ناشی از خانه نشینی در زمانی فشرده و پیوسته، با نبود برنامه های جذب کننده صدا و سیما، تشدید خواهد شد. از این نظر به رسانه ملی ماموریت داده شود تا در این مورد با استفاده از همه ی ظرفیت های علمی و اجرایی در حوزه های تخصصی مختلف به ویژه هنری، نقش اصلی خود را ایفا نماید.

۹. باتوجه به اعتماد عمومی مردم به سازمانهای غیردولتی فعال و شناخته شده، ایجاد تسهیلات لازم برای این سازمان ها از جمله فعال شدن حسابهای بانکی آنها، به منظور امکان دریافت کمک های مردمی داخل و خارج کشور و فراهم کردن شرایط دریافت کالاهای مورد نیاز بحران کرونا از خارج از کشور، کمک می کند تا بهتر از این بحران خارج شویم.

۱۰. در پایان بر این باوریم که استراتژی «تقدم پیشگیری بر درمان باید در اولویت قرار گیرد و ضروری است تا برای هماهنگی های اجرایی ستاد بحران، بالاترین مقام اجرایی کشور در رأس آن قرار گیرد. بدیهی است کهاتاق فکر مدیریت و فرماندهی بحران، سیاست گذاری و تعیین دستورالعملها و نوع مداخلات باید همچنان تحت سیطره وزارت بهداشت باشد. اجرای این موارد نیاز به ورود بالاترین مقام اجرایی کشور، ریاست جمهور دارد که از شما میخواهیم این مهم را منتقل فرمائید. پرواضح است مشاوره های علمی با صاحب نظران دانشگاهی و به ویژه پزشکان فعال در عرصه بحران، ضروری ترین بخش مدیریت بحران است.

سازمانهای غیردولتی عضو شبکه های زیر همراه با ادامه همکاری های خود برای مقابله با این بیماری، همچون گذشته نتایج اقدامات خود را به صورت شفاف در سطح جامعه گزارش و منتشر خواهند کرد. به امید سلامتی و برون رفت ملت عزیز ایران از این بحران.

شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه

شورای هماهنگی همایش های سالانه سازمانهای غیردولتی

شبکه تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی کشور شبکه یاری کودکان کار و خیابان شبکه تشکل های نابینایان و کم بینایان (چاووش)

شورای هماهنگی تشکل های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

شبکه ملی سازمانهای مردم نهاد حوزه اعتیاد

شبکه ملی سازمانهای مردم نهاد حوزه ایدز

شبکه ملی تشکل های مردمی و موسسات خیریه حوزه سرطان ایران انجمن روانپزشکی ایران حامیان جامعه مدنی (حجم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.