وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

بیانیه شبکه کمک در پی مهار بیماری کرونا

تاریخ صدور بیانیه: ۴/اسفند/۱۳۹۸

به نام خدا

جناب آقای حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام؛

در پی شیوع بیماری کرونا در ایران، على رغم مراقبتهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و توصیه های مطرح شده از سوی جامعه پزشکی و دانشگاهی، برای مقابله با این بیماری و جلوگیری از فراگیری آن، به عزمی جدی برای اقدام موثر نیاز است.

خاصه در مناطق و اقشار کم برخوردار از امکانات بهداشتی و پزشکی و نبود رفاه کافی برای تامین نیازهای اولیه، نگرانی ها را تشدید می کند. شبکه های ملی و تخصصی زیر با علم به نقش اجتماعی موثر و حمایتی سازمانهای غیردولتی در مبارزه ملی با بیماری کرونا، انتظار دارند تا دستگاههای مختلف دولتی متناسب با وظایف سازمانی خود، به ویژه وزارت بهداشت نسبت به انجام اقدامات زیر تسریع کننده

۱- تشکیل فوری ستاد ملی مدیریت بحران با محوریت دولت و ورود مدیریت کشور به شکل قاطع و همه جانبه برای مهار بحران، به طوریکه عدم سازمان یافتگی عملکرد دستگاه ها در مسیر مقابله با این بیماری سامان نسبی پیدا کند.

۲- اقدام عاجل برای اطلاع رسانی شفاف، واحد و کامل از طرف رسانه رسمی وزارت بهداشت و الزام رسانه ملی به رعایت این موارد و پرهیز از هرگونه پنهان کاری به طوریکه عموم مردم نسبت به قرنطینهها، تعداد بیماران، شرایط وضعی آنان، مشخصات بیمارستانها و مراکز درمانی و آزمایشگاهی آماده برای بستری شدن و مداوا و تست های پزشکی و نیز آمار تلفات ناشی از آن اطلاع دقیق کسب کنند. بدیهی است که اطلاع رسانی به هنگام و استمرار آن اعتماد عمومی را نسبت به صحت آن رسانه تقویت می کند و پراکندگی اطلاعات غیر موثق را کاهش میدهد.

٣- تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و نیز برنامه های عمومی شامل همایش ها، کنفرانس ها، نشست ها، مجالس مذهبی و بویژه اماکن زیارتی تا پایان اسفند ماه اعلام شود.

۴- آموزش های تصویری کوتاه آداب معاشرت و ارتباطات اجتماعی در این شرایط به صورت مکرر در رسانه مربوطه منتشر شود تا عموم مردم نسبت به رعایت موارد ضروری اگاه و مقید به رعایت آن شوند و همچنین ضمن دریافت پاسخ نیازهای ضروری خود در این باره، و به عبارتی فرهنگ سازی در جامعه تسری پیدا کند.

۵- تامین کیت های آزمایشگاهی و دارو برای مقابله با شیوع آن به سرعت انجام و نسبت به توزیع ماسکهای بهداشتی بویژه در مناطق محروم از جمله مناطق روستایی، حاشیه نشین و بافتهای ناکارآمد اقدام فوری شود تا نگرانی ها در سطح ملی کاهش یابد. با احتکار و گران فروشی این مواد نیز به جدیت مقابله شود.

۶- انجام عملیات ضدعفونی در مراکز عمومی به صورت مداوم و تعبیه جایگاههای ضدعفونی کننده دست در مراکز عمومی بویژه در بیمارستانها، مترو، ترمینال های اتوبوس، قطار، فرودگاه جهت استفاده عموم مردم به تعداد کافی به طوریکه دسترسی آن برای همه به سهولت انجام شود.

۷- سازمانهای غیردولتی عضو شبکه های زیر همراه با اعلام آمادگی خود برای مقابله با این بیماری، نتایج موارد فوق را به صورت سازمان یافته در سطح جامعه هدف خود منتشر و نسبت به رعایت آن مراقبت خواهند کرد. استفاده از این ظرفیت جامعه مدنی می تواند بحران موجود را کاهش دهد. در خاتمه، رئیس جمهور و دولت نباید اجازه دهند بی اعتمادی عمومی در مسائلی همچون بنزین و سقوط هواپیما در بحران کرونا در جامعه تکرار شود. امید است مردم ایران با بحران های پی در پی، در این بحران بیش از این هزینه ندهند و جان عزیزشان در سلامت و آرامش باشد.

شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه و شورای هماهنگی سازمانهای غیردولتی – شبکه تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی کشور و شبکه یاری کودکان کار و خیابان و شبکه تشکل های نابینایان و کم بینایان (چاووش)

 

دیدگاهتان را بنویسید