وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

سرمایه گذاری اوقاف و خیریه در نخیلات شرق کرمان

مهدی پندار شامگاه دوشنبه در حاشیه بازدید از موقوفات شرق استان کرمان گفت: در این سفر به دنبال بررسی اوضاع موقوفات در شرق استان کرمان بخصوص نخیلات حاضر در استان و توسعه صنعت بسته بندی و تکمیل شدن زنجیره هستیم.

وی افزود: در بازدید از کارخانجات خودروسازی واقع در منطقه اقتصادی ارگ جدید پیشنهاد سرمایه گذاری در بخش صنعتی داشتیم که امیدواریم با توجه به اینکه در بخش صنعت نیز موقوفاتی داریم بتوانیم در این بخش نیز حضور موثری داشته باشیم .

معاون اقتصادی و بهره‌وری سازمان اوقاف کشور خاطرنشان کرد: با رویکرد جدید سازمان اوقاف توانستیم فعالیت های جدیدی را با شرکت های دانش بیان تعریف کنیم همانطور که هفته قبل افتتاحی درخصوص نیروگاه های خورشیدی در مقیاس کوچک داشتیم که فعلا پنج مورد در بقاع متبرکه استان در حال انجام است و امیدواریم حداقل ۱۰ مورد را در سال جاری در دستور کار بگذاریم.

پندار تاکید کرد: با توجه به اینکه در کشور ما بخصوص کرمان روزهای آفتابی طی سال زیاد است در راستای توسعه نیروگاه های تولید برق خورشیدی بکارگیری زمین‌های موقوفه‌ و یا بقاع متبرکه‌ای که قابلیت دارند ، ظرفیت بسیار خوب و قانونی به حساب می‌آیند.
وی توضیح داد: هر کدام از نیروگاه های خورشیدی کوچک مقیاس از پنج کیلو وات تا ۱۰۰ کیلووات است که به لحاظ قیمت هر کیلووات بین هفت الی هشت میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

معاون اقتصادی و بهره‌وری سازمان اوقاف اظهارداشت: امیدواریم بتوانیم در خصوص زنجیره تولید دامی، بخصوص دام سبک مزارعی در شرق استان راه اندازی کنیم تا علاوه بر کمک به زنجیره تامین کشور و بهره وری در موقوفات درامدزایی نیز ایجاد گردد و مهم تر آنکه اجرای نیت واقف نیز رعایت شود.

پندار تصریح کرد: دو نمونه موقوفات داریم یک نمونه منفعتی و دیگری انتفاعی است که در موقوفه انتفاعی دارایی وقف شده و خیر برای اتفاق خاصی آن را نیت کرده است و نمی توان جزو نیت خرج کرد ولی موقوفات منفعتی واقف خیر اندیش وقف کرده و دارایی آن شخص برای فعالیت اقتصادی متناسب با مزیت آن تعریف شده و درآمد جهت حفظ موقوفه و اجرای نیت هزینه خواهد شد.

در بازدید از املاک موقوفه شرق استان کرمان همچنین مقرر شد نسبت به عملیات بازسازی امامزاده سیدعبدالله نارتیچ اعتبار لازم در کمیته برنامه ریزی شهرستان مطرح و در حد وسع شهرستان بخشی از اعتبار تخصیص یافته و مابقی پس از ارائه طرح در کمیسیون سازمان اوقاف توسط این سازمان و میراث فرهنگی تامین شود.

شهرستان بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری شرق کرمان واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.