وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خبرداد

پیشرفت ۴۰درصدی بازسازی بقعه محمدبن خلیلان ارومیه

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ارومیه گفت: عملیات بازسازی بقعه  “محمد بن خلیلان” ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

بابایی در گفت وگو با ایسنا افزود: بازسازی آرامگاه “محمد بن خلیلان” از محدثین شیعه، از سال ۹۸  با شروع عملیات مطالعه و تهیه نقشه آغاز شده و در حال حاضر ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اشاره به اینکه بازسازی این بقعه در ۲فاز اجرایی می شود، تصریح کرد: در حال حاضر بازسازی سقف آن به اتمام رسیده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ارومیه در خصوص اعتبار اختصاص یافته برای باز سازی این بقعه نیز اظهار کرد: برای بازسازی این بقعه ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار تخصیص یافته است.

بابایی با تاکید بر اینکه ۵ امام زاده زائرپذیر در ارومیه وجود دارد، یاد آورشد: تا کنون و با توجه به وضعیت هشدار استان به دلیل شیوع کرونا هیچ دستور العملی برای بازگشایی صحن های اماکن متبرکه ارومیه صادر نشده و تمامی اماکن بسته هستند.

به استناد کتب روایی، ابوعبدالله محمد بن خلیلان از محدثان و راویان شیعه در عصر غیبت صغری و اوایل غیبت کبری امام‌زمان(عج) در قرن سوم و اوایل قرن چهارم هجری بود.‏محمد بن خلیلان در بغداد که در آن زمان آن را دارالسلام می‌خواندند، سکونت داشت و احادیث ائمه‌(ع) را در آن سرزمین پخش می‌کرد و در آن زمان از مبلغان و مروجان فرهنگ مهدویت بود.‏

بقعه ابوعبدالله محمد بن خلیلان در کنار یکی از قبرستان‌های قدیمی ارومیه ابتدای خیابان گلستان (دیگاله) واقع شده که بعدها با ایجاد شوارع شهری بقایای باقی‌مانده از مقبره، چهار ستون و یک گنبد و در قالب یک چهار طاقی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.