وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

شرایط و ضوابط بازگشایی حرم رضوی

اسفند ۹۸ در حالی که ویروس کرونا به اوج شیوع خود در کشور رسیده بود، تصمیم بر این شد تا بنه منظور حفظ سلامت زائران، آستان های مقدس و اماکن متبرکه در سراسر کشور تا اطلاع ثانوی بسته شوند؛ درب‌های حرم رضوی نیز از غروب ۲۶ اسفندماه بر روی زائران بسته شد و ۶۹ روز زائران و مجاوران حریم رضوی توفیق زیارت حضوری را نداشتند.

در این مدت اما، عاشقان خاندان عصمت و طهارت که توفیق حضور در حرم حتی در شب‌های قدر را از دست داده بودند، نتوانستند این دوری را تحمل کنند و با حضور در پشت درهای حرم رضوی، ارادت خود را به این امام عرضه می‌کردند.

دستورالعمل ستاد ملی کرونا برای بازگشایی آستان های مقدس

بالاخره بعد از حدود دو ماه، ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، بازگشایی آستان های مقدس و اماکن متبرکه را تصویب و دستورالعملی را صادر کرد؛ بر اساس این دستورالعمل، در مرحله نخست بست‌ها، صحن‌ها و مکان‌های روباز، در مرحله دوم شبستان‌ها و رواق‌ها و در مرحله سوم مضجع شریف بازگشایی خواهد شد.

البته مسئولیت اجرای این دستورالعمل در رابطه با فعالیت‌های داخل حرم های مطهر برعهده تولیت‌های آستان مقدس و اماکن متبرکه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام شده است.

شب گذشته، تولیت‌های آستان‌های مقدس رضوی، حضرت معصومه (س)، شاهچراغ (ع)، حضرت عبدالعظیم (ع) و مسجد جمکران در خصوص بازگشایی حرم‌های مطهر در بیانیه مشترکی اعلام کردند که زائران این اماکن مقدس نسبت به رعایت شیوه نامه‌های ابلاغی و اصول بهداشتی اعم از همراه داشتن ماسک و دستکش، توجه جدی به عمل آورده و هنگام تشرف به حرم‌های مطهر ضمن حفظ فاصله اجتماعی مناسب (دو متر) جانماز، کتب ادعیه، قرآن شخصی و بانوان محترم چادر به همراه داشته باشند.

شرایط حضور زائران در حرم رضوی

بر اساس اعلام آستان قدس رضوی، حرم امام رضا (ع) از بامداد امروز، به روی زائران باز شد و از این پس به صورت روزانه از یک ساعت بعد از طلوع آفتاب تا یک ساعت قبل از غروب آفتاب میزبان زائران خواهد بود؛ البته در گام اول تنها صحن‌های حرم رضوی پذیرای حضور زائران است.

همچنین آستان قدس از زائران خواسته شده که در هنگام تشرف، اصول بهداشتی اعم از شست و شوی مکرر دست‌ها، همراه داشتن ماسک و دستکش، پوشاندن بینی و دهان در زمان عطسه و سرفه، خودداری از دست دادن و روبوسی و… را رعایت کنند.

همکاری با خادمان، حفظ نظم و انضباط و فاصله اجتماعی در هنگام تشرف، همراه داشتن جانماز، کتب ادعیه و قرآن شخصی و چادر برای بانوان محترم از دیگر توصیه‌های آستان قدس به زائران حرم رضوی است.

بازگشایی توقف‌گاه‌های زیرگذر حرم رضوی

این مدت، توقف‌گاه‌های زیرگذر حرم رضوی نیز مسدود بود که با بازگشایی امروز صبح، این توقف‌گاه‌ها نیز به روی مردم باز شدند و عبور و مرور از بامداد امروز در این محدوده انجام می‌شود.

طبق گفته سرهنگ حمیدرضا دهنوی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی، توقفگاه‌های زیرگذر حرم مطهر رضوی به منظور کاهش ترافیک از ساعت ۶ صبح امروز بازگشایی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.