وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

احتمال سو استفاده برخی از کاندیداها از نیازمندان

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران نسبت به سوءاستفاده احتمالی برخی کاندیداهای انتخابات از مددجویان خیریه ها و سایر مراکز ارائه دهنده خدمات اجتماعی هشدار داد.
سید حسن موسوی چلک در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در حوزه مددکاری اجتماعی همواره مطرح است عدم بهره برداری سیاسی از گروه های هدف مرتبط با این حوزه است، گفت: این کار ظلم در حق کسانی است که از مراکز ارائه دهنده خدمات اجتماعی استفاده می کنند، لذا رویه ای که معمولا زمان انتخابات اتفاق می افتد مراجعه برخی از کاندیداها به این مراکز برای به اصطلاح «کار خیر» است، به طوریکه این افراد به این مراکز مراجعه کرده و ضمن ارائه کمک هایی، عکسهای تبلیغاتی نیز ثبت می کنند.

وی افزود: گاهی این افراد به روش هایی مانند آزادی زندانیان یا کمک به زنان سرپرست خانوار نیز متوسل می شوند که در نفس عمل کار درستی است، اما استفاده از این گروه ها با اهدافی غیر از نیت کار خیر و به سبب جمع آوری رای، کار نادرستی است.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به اینکه این کاندیداها به منظور بهره برداری از این افراد وارد میدان می شوند، اظهار کرد: انتظار ما این است که موسسات خیریه ای که در این حوزه فعال هستند، اجازه اینگونه بهره برداری از افراد تحت پوشش خود را ندهند. از سوی دیگر ما برای حفظ حیثیت و آبروی این افراد نباید به منافع سیاسی خود اولویت ببخشیم و با انتشار عکس افراد نیازمند و کمک آنها به عنوان یک ابزار برای تحریک احساسات مردم استفاده کنیم.

موسوی چلک با تاکید بر اینکه این اقدامات اخلاقی و انسانی نیست، تصریح کرد: به همین منظور از سازمان های مردم نهاد و خیریه ها می خواهم رسما این گونه اقدامات را ممنوع اعلام کنند و در عمل نیز نظارت کافی داشته باشند تا این اتفاقات نیفتد.

وی در ادامه گفت: موضوع دیگری که در این دوران باید نسبت به آن هشیار بود، تصویب مصوباتی در مجلس است که ممکن است رنگ و بوی جلب رای برای دوره بعدی مجلس را داشته باشد. نمایندگان فعلی باید این دقت نظر را داشته باشند که تصمیم گیری هایشان در این دوران با تعجیل و با هدف جلب رای گروه های خاصی از مردم نباشد. برخی از این نمایندگان در حالی که بیش از ۳ سال فرصت داشتند، به اصطلاح «نطق های آتشینی» در مجلس نداشتند، اما در این دوران دست به این گونه اقدامات می زنند به همین دلیل از آنها نیز می خواهیم که این فضا را مدیریت کنند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران ضمن درخواست از مردم برای داشتن هشیاری لازم در مقابل این دست اقدامات افزود: این هشدار به معنی این نیست که حوزه اجتماعی باید در این دوران سکوت کند، بلکه باید مطالبات و دغدغه هایش را ساماندهی کند. همه نمایندگان اگر دغدغه های اجتماعی شهرشان را در برنامه هایشان بیاورند خیلی موثرتر است تا اینکه روی کاندیدای خاصی تمرکز کنیم. اگر همه نمایندگان موضوعات اجتماعی را مطرح کنند دیگر اهمیتی ندارد که کدام کاندیدا از کدام حزب سیاسی مدافع این دغدغههاست.

موسوی چلک در پایان تاکید کرد: سازمان های مرتبط نیز در این مقطع باید نظارتشان را افزایش دهند تا مراکز تابعه آنها از این نظر دچار مشکل نشوند و مورد بهره برداری کاندیداها برای رسیدن به اهدافشان قرار نگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.