وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

آموزش رایگان پته دوزی به بیماران دیالیزی

همشهری آنلاین/ مریم قاسمی: در بیمارستان خیریه مرحوم علینقی غیاثی خدمات فرهنگی و اجتماعی رایگان به بیماران و همراهان آنها داده می شود. در این طرح ویژه که نمونه مشابه‌ای در کشور ندارد همراهان بیماران دیالیزی که مجبورند ساعاتی از روز را در این مرکز درمانی بگذرانند از اوقات خود بهترین بهره برداری را می کنند و ضمن آموختن هنر صنایع دستی می توانند از این راه منبع درآمدی برای خودشان ایجاد کنند.

این مرکز درمانی در جنوب تهران با در اختیار داشتن ۴۲ دستگاه دیالیز در ۳ سالن بزرگ امکان ارائه خدمات دیالیز برای ۱۲۰ بیمار در یک روز و ۳ هزار و ۵۰۰  بیمار به طور ماهانه را داراست. مهندس«ابوالفضل غیاثی» متولی بیمارستان غیاثی می گوید:« به منظور تقویت روحی و اقتصادی بیماران در این بخش علاوه بر ارائه خدمات درمانی مناسب، خانواده های بیماران از خدمات رایگان فرهنگی برخوردار می شوند. »

مدیرعامل بیمارستان خیریه غیاثی ادامه می دهد:«از برنامه های مهمی که با جدیت در این بخش دنبال می شود و با اقبال شهروندان روبه رو شده برگزاری کلاس های رایگان صنایع دستی  با هدف آموزش مهارت و ایجاد اشتغال پایدار است، برای مثال همراهان بیمار دیالیز دست کم ۳ ساعت معطل می شوند تا فعالیت درمانی‌شان به پایان برسد به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا با تشکیل کلاس‌های بافت پته دوزی، مواد و ابزار اولیه در اختیار کارآموزان قرار دهیم و پس از تولید نهایی، مرکز خیریه بیمارستان محصولات را به صورت نقدی خریداری می‌کند. علاوه بر این، ساخت زیورآلات هم آموزش داده می شود و به همین ترتیب همراهان بیمار پس از یک دوره آموزشی یک ساعته رایگان مشغول کار ثابت و با درآمد کافی می‌شوند. »

هدف اصلی از برگزاری این کلاس ها ایجاد اشتغال پایدار به منظور تقویت روحی  و اقتصادی بیماران و خانواده های آنهاست. غیاثی در این باره می افزاید:« تلاش کرده ایم تا بیماران و همراهان آنها خدمات متناسب با زمانی را که در این بخش درمانی طی می کنند، دریافت کنند. بر این اساس هم کار هنری یاد می‌گیرند و هم درآمد کسب می‌کنند. » به گفته دکتر غیاثی لابی بیمارستان برای نمایش و فروش صنایع دستی تولید شده بیماران و همراهان آنها اختصاص یافته است.

برای بالابردن سطح اطلاعات عمومی و دانش بیماران دیالیزی و خانواده آنان این بیمارستان به کتابخانه مجهزی نیز تجهیز شده است. رئیس بیمارستان خیریه غیاثی ادامه می دهد:« در این بخش مسابقات منظمی در چارچوب کتابخوانی و خلاصه نویسی برگزار می‌شود تا اوقات فراغت سالم برای بیماران و همراهان آنها فراهم آید. »

دیدگاهتان را بنویسید