وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت

چرخ تولید اقلام بهداشتی پاسخگوی نیاز استان است

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: ماسک سه لایه، غیرصنعتی و پنج لایه (N95) و انواع مواد ضدعفونی‌کننده در استان تولید شده و نیازهای کادر درمان، عموم مردم، موسسات خصوصی، دولتی و خیریه‌ها را فراهم می‌کند.

جواد تاج‌کی عصر امروز (۱۱ تیر) در نشست خبری با اصحاب رسانه که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با اشاره به افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌های استان و تعداد بیماران کرونایی بستری شده در این بیمارستان‌ها و پر شدن تخت‌های بیمارستانی، اظهار کرد: ماسک در استان توسط تولیدکننده دارای مجوز تاییده معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان در حال تولید است و همه نیازهای استان را مرتفع می‌کند.

وی با بیان اینکه تنها یکی از تولیدکنندگان ماسک در استان مجهز به دستگاه تمام اتوماتیک بوده و صفر تا صد لایه‌ها، بدنه و کش توسط دستگاه انجام می‌شود، افزود: این واحد تولیدی روزانه ۵۰ هزار عدد ماسک تولید می‌کند به طوری‌که بسیاری از نیازهای استان را تامین می‌کند.

این مسئول با بیان اینکه دستگاه‌های سایر واحدهای تولیدی تنها قادر به تولید لایه‌های ماسک بوده و نمی‌توانند کش را به بدنه متصل کنند، تصریح کرد: این واحدهای تولیدی مجبور هستند برای اتصال کش به بدنه اقلام تولیدی را به جای دیگری منتقل کنند که سبب تاخیر در تولید ماسک می‌شود؛ اگر این تولیدکنندگان نیز بتوانند روند تولید خود را اتوماتیک کنند تولید روزانه ماسک استان بسیار افزایش خواهد یافت؛ به طوری‌که علاوه بر تامین نیازهای استان به سایر استان‌ها نیز ماسک صادر شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان، با بیان اینکه علاوه بر تامین نیاز ماسک مراکز درمانی، موسسات خصوصی، نهادها و خیریه‌های استان به صورت هفتگی ماسک از طریق شرکت تعاونی داروسازان که یک شرکت پخش است در سطح داروخانه‌های استان توزیع می‌شود، ادامه داد: قابل ذکر است ماسک توسط دو شرکت پخش دیگر نیز، در استان توزیع می‌شود.

تاج‌کی با اشاره به تولید ماسک پنج لایه یا N95 در استان، اظهار کرد: این ماسک از نفوذ ذرات ریز و ویروس‌ها جلوگیری می‌کند؛ تقاضای زیادی برای استفاده از این ماسک در سطح عموم وجود ندارد که طبیعی است؛ زیرا این ماسک‌ها عمدتا در مراکز درمانی استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه ماسک N95 به صورت مازاد در استان موجود است و جزو یکی از اقلامی است که می‌توانیم به سایر استان‌ها و حتی سایر کشورها صادر کنیم، افزود: ماسک‌های غیرصنعتی (سه لایه) نیز در استان توسط یک شرکت بزرگ ریسندگی و بافندگی که دارای تعداد زیادی چرخ خیاطی است در حال تولید بوده و در سطح داروخانه‌های استان برای استفاده عموم مردم در دسترس است.

این مسئول با اشاره به جمع‌آوری و مرجوع ماسک‌های یک لایه از سطح داروخانه‌های شهر، تصریح کرد: در راستای پیشگیری از شیوع آلودگی در ماسک‌هایی که برای اتصال کش به مکان دیگری منتقل می‌شوند، این ماسک‌ها توسط یکی از شرکت‌های تولید سرنگ استان، استریل و در بسته‌بندی‌های ۱۰ عددی بسته‌بندی شده و در سطح داروخانه‌های استان توزیع می‌شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به تولید مواد ضدعفونی‌کننده به شکل ژل، ضدعفونی‌کننده پایه الکل و ضدعفونی‌کننده پایه آب، ادامه داد: مواد ضدعفونی‌کننده جزو اقلام مورد نیاز مردم بوده که علاوه بر تولید در داخل استان از سایر استان‌ها نیز وارد می‌شود.

تاج‌کی در رابطه با واکسن آنفولانزا، اظهار کرد: با توجه به شرایط کرونایی کشور و طبق اعلام وزارت بهداشت و درمان کشور واکسن آنفولانزا  در سال جاری  باید  ۱۰ برابر سال‌های گذشته وارد کشور شود که باید برای استان نیز به همین اندازه تامین شود.

وی با بیان اینکه واکسن آنفولانزا در کشور تولید نمی‌شود و وزارت بهداشت و درمان کشور در حال پیگیری واردات این واکسن به کشور است، افزود: این واکسن باید برای افراد پرخطر تامین شده و در بازه زمانی اواخر شهریور و اوایل مهر ماه تزریق شود.

این مسئول با اشاره به اینکه بیماری کرونا دارو و درمان خاصی ندارد و طی این چهار ماه داروهای مختلفی برای بیماران تجویز شده که ضد ویروس هستند و کارایی ۱۰۰ درصد آنان بر این ویروس مشخص نیست، خاطرنشان کرد: در کنار تجویز دارو برای بیماران حاد کرونایی، حمایت‌های تنفسی نیز ارائه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید