وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

تعرفه و قوانین جدید برای طرح زوج و فرد در تهران

طرح زوج و فرد از ابتدای سال آینده، حذف و به محدوده دوم طرح ترافیک تبدیل می‌شود و تعرفه ورود به طرح زود و فرد هم یک سوم طرح ترافیک است.

علی پیرحسین‌لو، مشاور معاون حمل‌ونقل ترافیک تهران اظهار کرد:

در سال ۹۷، شیوه اجرای طرح ترافیک تغییر پیدا کرد و یکی از اهداف اجرای طرح ترافیک تغییر رفتار شهروندان بود. بر همین اساس تصمیم گرفته شد که عوارض و تعرفه طرح ترافیک ۹۷ نه ثابت باشد و نه از قبل مجوز طرح ترافیک فروخته شود؛ بلکه عوارض پرداختی بر اساس میزان حضور در طرح ترافیک باشد. نتیجه‌ی اعمال شیوه جدید محاسبه‌ی طرح ترافیک در شهر نیز کاملا مشهود بوده و محدوده‌ی طرح ترافیک به میزان محسوس و در ساعات اوج تحت کنترل در آمده است.

پیرحسین‌لو با بیان اینکه پیش از اجرای طرح ترافیک ۹۷ شاهد شلوغی معابر و خیابان‌های شهر تهران بودیم گفت: «هم اکنون در ساعت اوج ترافیک در صبح به‌صورت کامل و در عصر به‌صورت نسبی، مشکلی در محدوده ترافیک نداریم و حتی با ورود به نیمه‌ی دوم، میزان تقاضای ورود به طرح تحت کنترل بوده و خللی در این حوزه به‌وجود نیاورده است. از زمان اجرای طرح ترافیک صحبتی بر تغییر شیوه و کنترل تردد خودروها در محدوده زوج و فرد مطرح بود اما با توجه به اجرای طرح ترافیک ۹۷ به شکل جدید امکان اجرای توامان این دو طرح وجود نداشت چرا که ما اعتقاد داشتیم اجرای این دو طرح قدری برای شهروندان سخت خواهد بود و بنابراین تصمیم گرفتیم شیوه اجرای طرح زوج و فرد را به سال ۹۸ موکول کنیم. در سال جاری نیز شهرداری تهران مطالعات متعددی را در خصوص طرح زوج و فرد تهیه و آماده کرد و ما با اطمینان بیشتر طرح زوج و فرد را در سال ۹۸ به شکل جدید اجرا خواهیم کرد. بر همین اساس در سال ۹۸ طرح زوج و فرد برای رانندگانی مجاز خواهد بود که آن‌ها عوارض روزانه را بر حسب ورود خودروهایشان و البته آلایندگی خود را پرداخت کنند به‌طوری که رقم طرح زوج و فرد یک‌سوم طرح ترافیک خواهد بود. مهمترین انگیزه برای اجرای این طرح این است که طرح زوج و فرد منسوخ شده و ما با استفاده از تجربیات جهانی که حتی اعلام شده میزان آلایندگی در طرح زوج و فرد به مراتب بیشتر از طرح ترافیک است، این طرح را اجرا خواهیم کرد. با توجه به اینکه طرح زوج و فرد در سال‌های اخیر انجام گرفته است، بسیاری از شهروندان برای ورود به طرح زوج و فرد اقدام به خرید خودروهای دست دوم و آلاینده می‌کنند و همین امر باعث افزایش میزان آلایندگی هوا می‌شود.  طرح زوج و فرد از سال آینده و از ابتدای سال اجرا خواهد شد چرا که بستر اجرای این طرح فراهم شده است و همان‌طور که در ابتدای اجرای طرح ترافیک ۹۷ اعلام شد، زوم دوم این طرح با اجرای طرح زوج و فرد تکمیل خواهد شد و قطعا طرح زوج و فرد در کنترل آلایندگی تاثیر خواهد داشت».

پیرحسین‌لو با بیان اینکه شورای ترافیک اصل طرح زوج و فرد را پذیرفته است و مشکلی را برای تصویب ندارد، گفت:

تنها نرخ عوارض طرح زوج و فرد توسط شورای شهر تهران اعلام خواهد شد و با توجه به تعرفه طرح ترافیک در سال جاری قیمت برای ورود به محدوده دوم طرح ترافیک پیشنهادشده، از ۴ هزار و ۴۸۰ تا ۱۲ هزار تومان است. البته رقم تعرفه در سال آینده بر اساس تورم محاسبه می‌شود.
مشاور معاون حمل‌و نقل و ترافیک شهرداری تهران بیان کرد: «البته موضوع طرح زوج و فرد موضوع جدیدی نیست و سازمان محیط زیست نیز به دنبال اجرای این طرح بوده؛ چرا که طرح زوج و فرد عکس‌العمل معکوسی در بحث هوا داشته و باعث افزایش آلودگی هوا شده است».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • خانه
  • اخبار
  • تعرفه و قوانین جدید برای طرح زوج و فرد در تهران