وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

تشکیل «شورای همکاری، دولت، نهادهای عمومی و مؤسسات مردمی»

اسحاق جهانگیری در این جلسه هم افزایی، همکاری و هماهنگی این نهادها در جهت حمایت از محرومان آسیب دیده از ورود ویروس کرونا به کشور را ضروری دانست.

در این جلسه مقرر شد به منظور جلب حمایت‌ها و هماهنگی کمک‌ها، ستادهای استانی «شورای همکاری، دولت، نهادهای عمومی و مؤسسات مردمی» تشکیل و شروع به فعالیت نمایند.

همچنین مقرر شد، ضمن انجام اقدامات لازم برای حفظ محرمانگی اطلاعات شخصی افراد، با استفاده از ظرفیت پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان خانوارهای نیازمند برای حمایت به نهادهای عمومی و مؤسسات خصوصی معرفی شوند و هماهنگی لازم برای ارائه حمایت‌ها صورت گیرد.

توجه ویژه به پشت نوبتی‌های نهادهای حمایتی (کمیته امداد و سازمان بهزیستی)، مراکز شبانه روزی نگهداری سالمندان، مراکز شبه خانواده کودکان و عشایر در برنامه‌ها از دیگر مصوبات این شورا بود.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه به تشریح برنامه‌های دولت برای حمایت اجتماعی پرداخت و اظهارداشت: با توجه به گستردگی ابعاد موضوع، تلاش‌های دولت بخصوص با همکاری نهادهای عمومی غیردولتی و خیریه‌ها و مؤسسات مردمی که در حال حاضر هم اقدامات شایانی ارائه داده‌اند، باید تداوم یابد.

جهانگیری افزود: مهمترین اقدامات دولت پس از مساله کرونا در حوزه رفاه اجتماعی شناسایی شده که از آن جمله می‌توان به حمایت نقدی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی از حدود یک میلیون خانوار از محروم‌ترین و آسیب پذیرترین خانوارهای ایرانی، تصویب اعطای اعتبار ۱ و ۲ میلیون تومانی به خانوارهای نیازمند و برنامه‌ریزی برای اعطای اعتبار یک میلیونی به همه خانوارهای کشور طی هفته‌های آتی اشاره کرد.

ضرورت همبستگی ملی برای مقابله با فقر

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست به ارتباط گسترده موضوع بیماری کرونا و فقر در ایران و همه کشورهای جهان اشاره کرد و گفت: بدون اتخاذ و اجرای برنامه‌های اساسی در حوزه رفاه اجتماعی اساساً مقابله با بیماری ممکن نیست.

محمد شریعتمداری درادامه به اهمیت همبستگی ملی برای مقابله با فقر بخصوص در شرایط فعلی و به صحنه آمدن نهادهای عمومی و مردمی برای این موضوع اشاره و از تلاش‌های این نهادها قدردانی کرد.

سامانه الکترونیک توزیع کالای حمایتی و شناسنامه خدمات اجتماعی

احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ارائه آماری از تأثیرپذیری عمده کشورهای جهان از موضوع کرونا، به رابطه دو طرفه فقر و کنترل بیماری اشاره کرد.

وی افزود: بر اساس آمار سازمان بین المللی کار افزایش ۲۵ میلیون نفری فقرای بیکار و حدود ۳۸ میلیونی فقرای شاغل در نتیجه این شرایط در جهان محتمل است.

میدری به اقدامات کشورها برای مقابله با بیماری کرونا اشاره کرد و افزود: در جهان حدود ۲۲ درصد کشورها از جمله ایران، سیاستهای حمایت اجتماعی برای مقابله با بیماری را اتخاذ کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه اطلاعات پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان باید پایه همکاری دولت، نهادهای عمومی و مؤسسات مردمی باشد ادامه داد: این پایگاه ظرفیت بالایی برای شناسایی فقرا و نیازمندان دارد.

میدری گفت که اطلاعات این پایگاه در کنار بررسی‌های میدانی مبنای کمک‌های نهادهای عمومی و مؤسسات خیریه مردمی قرار گیرد.

وی از اعلام آمادگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ارائه اطلاعات مورد نیاز در بستری امن و با حفظ محرمانگی آمار شخصی خبر داد و یادآورشد که نهادهای عمومی هرچقدر امکان دارد کمک‌های خود را افزایش دهند.

میدری افزود: علاوه بر این وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دو بستر برای افزایش هدفمندی و کارایی کمک‌ها فراهم کرده است که سامانه الکترونیک توزیع کالای حمایتی و شناسنامه خدمات اجتماعی از آن جمله است و در صورتی که از این ظرفیت‌ها استفاده شود، اطمینان از دسترسی فقرا به کالاها به صورت هدفمند وجود خواهد داشت.

تشکیل ستادهای استانی برای حمایت اجتماعی

سردار سپهر جانشین سازمان بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ضمن تشریح فعالیت‌های این سازمان به خصوص در تعامل مستمر با وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا، پیشنهاد کرد که شورای تشکیل شده در سطح استان‌ها به صورت یک ستاد با عضویت نمایندگان اعضا این جلسه فعالیت کند.
تشریح فعالیت‌های ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در موضوع کرونا

مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به تشریح فعالیت‌های ستاد در موضوع کرونا از جمله تولید انبوه ماسک، همکاری در زمینه تولید دارو و تلاش‌های قابل قبول در زمینه تولید واکسن، ضد عفونی بیش از ۵۰۰ نقطه کشور و توزیع اقلام و بسته‌های بهداشتی برای نیازمندان، اختصاص حدود ۶ هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی خرد و مشاغل خانگی برای بیش از ۱۶۵ هزار نفر و اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان تنخواه برای فعالیت‌های دانش بنیان در این مقطع، توزیع ۱ میلیون بسته اقلام بهداشتی و ۱ میلیون غذای خشک برای نیازمندان اشاره کرد.

مخبر همچنین بیان کرد: این ستاد، به هرکدام از نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی نیز کمک خواهد کرد.

کمک ۶۰ میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان به کمیته امداد و بهزیستی برای حمایت از نیازمندان

فتاح رئیس بنیاد مستضعفان نیز در این جلسه اعلام کرد: این نهاد همه حمایت‌های خود را از طریق نهادهای متولی حوزه حمایت اجتماعی از جمله کمیته امداد، بهزیستی، شهرداری‌ها، استانداری‌ها و سایر دستگاه‌ها صورت می‌دهد.

وی افزود: این نهاد همکاری مستمری با شهرداری تهران، استانداری کردستان، استانداری سیستان، کمیته امداد و بهزیستی داشته است. امروز ۲۰ میلیارد تومان به سازمان بهزیستی و ۴۰ میلیارد تومان به کمیته امداد برای اقشار نیازمند کمک شد و آماده هر گونه همکاری بیشتر در این زمینه است.

در ادامه سازمان بهزیستی، کمیته امداد و مؤسسات خیریه مردمی از جمله شبکه ملی مؤسسات نیکوکاری و خیریه به تشریح فعالیت‌های خود برای حمایت اجتماعی از افراد تحت پوشش و انتظارات از دولت، مردم و نهادهای عمومی برای افزایش حمایت‌ها پرداختند.

جلسه «شورای همکاری نهادهای عمومی غیردولتی، مؤسسات مردمی و دولت برای حمایت اجتماعی» با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، جانشین سازمان بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شهردار تهران، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس سازمان بهزیستی، معاون کمیته امداد امام خمینی (ره)، رئیس جمعیت هلال احمر، مدیر عامل شبکه ملی مؤسسات نیکوکاری و خیریه و برخی از مؤسسات خیریه تشکیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید