وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

مددجویان گرمخانه های تهران افزایش پیدا کرده است

سید مالک حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش مبتلایان به کرونا در کشور آیا موردی در گرمخانه‌ها مشاهده شده است یا خیر؟ گفت: تاکنون هیچ موردی از ابتلاء به کرونا در گرمخانه‌ها مشاهده نشده اما حدود ۳۰ نفر مورد مشکوک به کرونا داشتیم که هیچکدام از آنها جواب تست‌هایشان مثبت نبوده است. در حال حاضر به محض مشاهده موارد مشکوک مبتلا به کرونا با اورژانس تماس می‌گیریم و این افراد به مراکز درمانی اعزام و سپس به ما اعلام می‌کنند که مورد آنها مثبت یا منفی بوده که خوشبختانه تاکنون موردی در گرمخانه‌های تهران نداشتیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه آیا با توجه به افزایش شیوع کرونا اقدامات جدیدتری در حوزه پیشگیری انجام شده یا خیر؟ گفت: تجربه این مدت می‌گوید چه در زمان تشدید یا در زمان معمول استانداردهای لازم در خصوص پیشگیری در گرمخانه‌ها اجرایی شود احتمال ابتلاء و شیوع بسیار پایین است. ما از ابتدا در خصوص گرمخانه‌ها موضوع پیشگیری را به طور جدی مورد توجه قرار دادیم. پس از چند روز از ابتلاء نخستین فرد به کرونا در کشور مراکز را به تب سنج مجهز کرده و مددجویان که قصد ورود به گرمخانه‌ها را دارند علائم تب و علائم کلی آنها چک می‌شود و تا زمانی که رسماً اعلام نشود شیوع این بیماری به اتمام رسیده و ریشه کن شده است، ذره‌ای از این تدابیر کاسته نخواهد شد.

حسینی با اشاره به اینکه از شب گذشته در گرمخانه‌های پایتخت میان مددجویان ماسک توزیع شده است، تصریح کرد: ماسک‌ها به صورت روزانه میان مددجویان توزیع می‌شود که این ماسک‌ها توسط پیمان‌کاران خودمان تولید و بر اساس نیاز گرمخانه‌ها توزیع می‌شود تا به دنبال این نوع نیاز مددجویان در بازار نباشیم.

وی یادآور شد: هر روز آموزش‌های روزانه در خصوص پیشگیری از این ویروس در میان مددجویان تکرار می‌شود و بازخوردهای خوبی گرفتیم به رغم تصور ما آموزش پذیری در میان مددجویان بالاست و از رفتارهای آنها مشخص است این آموزش‌ها اجرایی می‌شود.

سرپرست سازمان رفاه و خدمات مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به دو چالش اصلی گرمخانه‌ها خاطرنشان کرد: باید فکری برای مددجویان درگیر اعتیاد شود و درخواست می‌کنیم در این دوره حساس اجازه تجویز متادون تراپی با نظارت ستاد مبارزه با مواد مخدر و دانشگاه علوم پزشکی داده شود زیرا بسیاری از کسانی که از گرمخانه‌ها خارج می‌شوند و تعدد رفت و آمد دارند برای تأمین مواد مخدر است. ما به دنبال عادی سازی این موضوع نیستیم اما در حال حاضر ما در شرایط خاص و ویژه ای قرار داریم و در این شرایط برای آنکه مخاطرات کمتر شود و آسیب پذیری کمتری متوجه این افراد باشد که می‌توانند در هنگام برگشت به یک فرد ناقل تبدیل شوند و در بیرون از گرمخانه‌ها در معرض آسیب هستند، این است که اجازه متادون تراپی را پیدا کنیم. با این کار ۳۰ درصد از مددجویانی که به بیرون رفت و آمد دارند ترددهایشان قطع می‌شود و نگهداشت این مراکز برای ما آسان‌تر است.

حسینی ادامه داد: چالش دیگری که با آن مواجه هستیم تصمیمی است که در خصوص عدم پذیرش موارد ماده ۱۶ در مراکز خاص خود است. در حال حاضر مراکز ماده ۱۶ پذیرش جدیدی ندارند و برخی از افرادی که در این مراکز حضور داشتند نیز ترخیص شده‌اند. همچنین مرخصی‌ای که به برخی از زندانیان داده شده که تعدادی از آنها توسط خانواده‌هایشان پذیرفته نشده‌اند و یا متعلق به شهرستان‌های دیگر هستند، هنوز نتوانسته‌اند به شهر خود بازگردند میهمانان جدید گرمخانه‌های ما هستند. تقریباً در این ایام ۵۰ درصد به مراجعه کنندگان گرمخانه‌های ما اضافه شده و تقریباً خدماتی که می‌دهیم از پیک سرما بیشتر است و افزایش مددجویان، اداره و مراقبت را برای ما دشوار کرده است و توجه به این دو موضوع جدی و چاره‌جویی برای آن می‌تواند در بهتر اداره کردن وضع موجود ما را کمک کند.

حضور در گودهای زباله / توزیع یک وعده غذای گرم

حسینی در ادامه با اشاره به برنامه‌ریزی برای حفاظت از کودکان زباله گرد با محوریت سازمان‌های مردم نهاد گفت: آخر این هفته با حضور سمن‌ها و نیروهای داوطلب در گودها حضور می‌یابیم و این حضور استمرار دارد تا نیازها را احصا کنیم.

وی افزود: خدمات اولیه در این گودها بحث معاینه بالینی پزشکی است و همچنین تلفن تماسی به افرادی که در این گودها حضور دارند، داده می‌شود که اگر با مشکلی مواجه شدند و کسی به آنها توجه نکرد از طریق این شماره آن را منتقل کنند. در حال حاضر با توجه به ممنوعیت زباله گردی و کمک نیروی انتظامی برای اجرای این بخشنامه ممکن است درآمد این افراد از این محل دچار مشکل شود و برای همین برنامه‌ریزی کردیم حداقل یک وعده غذای گرم با همکاری سمن‌ها در این گودها توزیع شود. تأکید ما به مسائل بهداشتی و آموزشی در این مکان‌ها است.

حسینی در پاسخ به این سوال که آیا در این مدت خیریه‌ها و افراد نیکوکار، کمکی به شهرداری بابت تأمین موارد بهداشتی در گرمخانه‌ها کرده‌اند، خاطرنشان کرد: هزینه اداره گرمخانه‌های تهران توسط شهرداری تهران تأمین می‌شود و خوشبختانه تمامی مسائل تحت پوشش است. اما به طور موردی کمک‌هایی مانند توزیع غذای نذری گاه و بی گاه در گرمخانه‌ها انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.