وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

راهکار های جذب و نگهداشت حامیان

راهنمای حفظ و جذب حامیان موسسات نیکوکاری در شرایط کرونا

بیان چند نکته به منظور جلوگیری از فراموش شدن موسسات خیریه در اذهان حامیان، شایان ذکر است. در شرایط کرونا و با توجه به درگیری حامیان و خانواده های آنها با موضوع شیوع این بیماری، احتمال فراموش شدن کار خیر در میان انبوهی از چالش ها، استفاده از راهکار های ذکر شده در این مطلب میتواند مانع فراموشی موسسات خیریه در ذهن حامیان شود.

اولین نکته ای که تمام موسسات نیکوکاری باید بدانند آن است که سعی کنند بخش عمده ای از پتانسیل خود را بر روی حفظ حامیان فعلی متمرکز کنند و بخش دیگری از فعالیت های خود را به جذب حامی جدید اختصاص دهند.

اما این استراتژی به معنای غفلت از جذب حامی جدید نیست. زیرا مدت زمان ادامه دار بودن شرایط کرونا مشخص نیست و بهترین عملی که میتوان انجام داد، الویت‌بندی اقدامات اجرایی است و این الویت‌بندی به هیچ عنوان به معنای حذف هیچ یک از فعالیت‌ها نیست.

در ادامه قصد داریم که به موسسات نیکوکاری کمک کنیم تا بتوانند علاوه بر حفظ حامیان فعلی خود، نسبت به اتخاذ تدابیر لازم برای جذب حامیان جدید، اقدام نمایید.

 

 • اقدامات لازم در راستای حفظ حامیان فعلی:

از آنجایی که الویت عملکردی موسسات نیکوکاری را در مدیریت حامیان، حفظ حامی فعلی بیان کردیم، ابتدا به بررسی این خط مشی میپردازیم:

 

 • با حامیان موسسه در ارتباط باشید:

ارتباط، کلید اصلی برای گشودن قفل های سد راه موسسات نیکوکاریست. به زبان ساده تر اگر موسسه ای نتواند با حامیان خود ارتباط منظم و دوسویه برقرار نماید، محکوم به شکست است.

زمانی که موسسات نیکوکاری موفق به جذب یک حامی میشوند باید این موضوع را در نظر داشته باشند که عدم ارتباط مرتب و هدفمند با حامیان، به راحتی آنها را به ورطه نابودی میکشاند. پس ادامه ارتباط با نیکوکاران در شرایط کنونی، همان اقدامیست که موسسات نیکوکاری باید با تمام توان به آن بپردازند.

 

 

 • از کمپین ها برای جذب کمک های مردمی استفاده نمایید:

کمپین ها همواره جزو بهترین روش های جمع آوری مالی موسسات نیکوکاری درسطح جهان است که میتوانند بار مالی زیادی را از دوش این موسسات بردارند و از طرفی مشارکت در آنها حتی با مبالغ اندک نیز برای حامیان با ارزش است.

بهترین کاری که در دوران شیوع کرونا میتوانید انجام دهید، آن است که یک کمپین را با مقصودی مشخص و خیرخواهانه مشخص کنید و از حامیان خود کمک بخواهید. به این شکل شما علاوه بر درآمدزایی، به نیکوکاران خود یادآور شده اید که اگرچه در شرایط کرونا فعالیت موسسات نیکوکاری محدود شده است، ولی در کمک به همنوعانمان هیچ محدودیتی وجود ندارد.

 

 • همواره به آنها یادآوری کنید که وجود دارید:

اگر حامیان، شما را فراموش کنند، میتوان گفت نابودی شما حتمی است. موسسه شما برای یافتن تک به تک حامیان زحمات و هزینه های زیادی را متحمل شده است و از دست دادن آنها باعث میشود تمام هزینه ها و زحماتی که انجام دادید، از بین برود. پس موضوع یادآوری را از یاد نبرید. اگر حامیان شما بدانند که شما حتی در شرایط کرونا و با توجه به خطرات موجود همچنان به فکر خدمت رسانی به همنوعانتان هستید، قطعا دلگرمی بیشتری برای کمک به شما پیدا میکنند.

 

 • آمادگیتان را برای فعالیت نشان دهید:

اولین کاری که باید انجام دهید تقویت زیرساخت های پرداخت غیر حضوری در موسسه نیکوکاریست. این زیرساخت ها شامل وبسایت، درگاه پرداخت، سیستم مدیریت خیریه هاست که مجموعه آنها شما را تبدیل به یک موسسه نیکوکاری مدرن و بروز میکند.

پس از آنکه زیرساخت هارا آماده نمودید زمان آن فرا میرسد که جهشی بزرگ در راستای افزایش درآمد موسسه نیکوکاری خود بردارید و با به اشتراک گذاری روش های پرداخت آنلاین خود، حتی در شرایط شیوع کرونا نیز کسب درآمد نمایید.

اهمیت این موضوع زمانی مشخص میگردد که حامی از فعالیت های شما مطمئن میشود. چون تلاش های موسسه شما را برای کمک میبیند. در نتیجه با رغبت بیشتری به موسسه نیکوکاری شما کمک میکند.

 • روش های پرداخت غیرحضوری را افزایش دهید:

اگر میخواهید حامیانتان در شرایط کنونی بتوانند از هر طریقی که میتوانند مبالغ کمک خود را پرداخت کنند و طی مراحل پرداخت دچار آشفتگی و سردرگمی نشوند، باید روش های پرداخت گوناگونی را برای حامیانتان ایجاد نمایید. با توجه به اهمیت این موضوع در حفظ حامیان، در ادامه به بررسی چند روش پرداخت غیر حضوری اشاره مینماییم:

 1. درگاه های پرداخت الکترونیکی
 2. کد های ussd
 3. اپلیکیشن های واسط نیکوکاری
 4. سایت های Crowdfunding (جمع سپاری مالی)

 

 • پرداخت های غیر حضوری را آسان نمایید:

روش های گوناگونی برای ایجاد یک بستر پرداخت غیر حضوری وجود دارد مانند درگاه های پرداخت، کد های ussd ، اپلیکیشن های واسط و سایت های جمع سپاری مالی و… اما درگاه های پرداخت زمانی میتوانند کارگشا باشند که بتوانید اطلاعات ورودی به آنها را شامل نام نیکوکار، مبلغ، سرفصل، تاریخ و… را در سیستم مدیریت خیریه خود ثبت نمایید. در غیر اینصورت نمیتوان مستقلا به درگاه های پرداخت بعنوان یک راه برای دریافت وجوهات نگاه کرد، بلکه ترکیب درگاه های پرداخت با وبسایت و یا سیستم های مدیریت خیریه میتواند نتایج خوبی را برای موسسه نیکوکاری شما به ارمغان بیاورد.

از طرفی کد های ussd بعلت عدم توانایی ارسال اطلاعات به نرم افزار مدیریت خیریه شما، نمیتوانند روش چندان مناسبی برای پرداخت باشد. همچنین اپلیکیشن های واسط بدلیل اینکه نیاز به نصب در تلفن همراه حامیان را دارد و مستقل از سیستم مدیریت شما عمل میکند، نمیتواند گزینه مناسبی باشد.

اما سوال اینجاست:”با توجه به معایب گفته شده از چه سیستم پرداخت غیرحضوری برای دریافت وجوهات کمک استفاده نماییم؟”

برای پاسخ به این سوال باید به سراغ روش پرداخت جدیدی برویم که پورتال نیکوکاری و مددکاری آرشیت در خود گنجانده است. در این روش که “لینک پرداخت” نام دارد با ترکیب سیستم مدیریت خیریه، درگاه پرداخت و سیستم های ارسال پیام کوتاه به موسسات نیکوکاری کمک میکند تا بتوانند روشی امن و آسان را برای دریافت وجوهات کمک خود برگزینند.در این روش نیکوکار نیاز به نصب هیچ نرم افزار جانبی روی تلفن همراه خود ندارد و اطلاعات واریزی کاملا با سیستم مدیریت آرشیت هماهنگ است و قابلیت ارسال این اطلاعات را دارد.

 

 • اقدامات لازم برای جذب حامیان جدید:

زمانی که از محفوظ ماندن حامیان خود مطمئن شدید، باید برای جذب حامیان جدید اقدام نمایید. مهمترین اصل در تعیین استراتژی موسسات نیکوکاری تعیین نقشه راه گسترش است و گسترش موسسات نیکوکاری در گرو افزایش تعداد حامیان است. پس جذب حامی جدید، امر مهمی است که نادیده گرفتن آن، صدمات جبران ناپذیری بر بدنه اجرایی و ساختاری موسسات نیکوکاری وارد مینماید. در ادامه به روش های جذب حامیان جدید در شرایط کرونا میپردازیم:

 

 • تبلیغات خود را گسترده‌تر نمایید:

در شرایط کرونا و با توجه به استفاده بیش از پیش عمومی از رسانه های گروهی و شبکه های اجتماعی، گسترده سازی تبلیغات در این رسانه‌ها سبب افزایش دامنه معرفی موسسه خیریه میگردد. این امر باعث بیشتر شنیده شدن نام موسسه شما و در نتیجه جذب بیشتر حامیان میگردد.

در بلند مدت استفاده از این روش تبلیغی میتواند سبب ترادف نام موسسه خیریه شما با “کار خیر” گردد.

 

 • در زمینه پیشگیری از شیوع کرونا و یا درمان این بیماری اقدام کنید:

با توجه به آنکه مهمترین وظیفه موسسات نیکوکاری برداشتن باری از روی شانه های جامعه است، توجه به این نکته که در حال حاضر جامعه ما نیاز بیشتری به انجام فعالیت های خیریه در زمینه مقابله با ویروس کرونا دارد، امری بسیار ضروری و حائز اهمیت است.

انجام دادن این مسئولیت اجتماعی در شرایط فعلی نشان دهنده عزم راسخ موسسه خیریه شما برای کمک و همدردی با جامعه در شرایط گوناگون است. همین مهم، تصویر یک موسسه را در دید عمومی، خوب جلوه میدهد و این موضوع میتواند سرآغاز یک اعتماد عمیق عمومی به موسسه نیکوکاری شما باشد.

 

 

 • میتوانید با کمپین ها خود را معرفی کنید:

یکی از تاثیرگذار روش ها در جلب نظر حامیان، اشتراک گذاری کمپین هاست. شما میتوانید با ایجاد یک کمپین و به اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی خود، به راحتی تعداد زیادی از حامیان بالقوه در جامعه را به حامیان بالفعل موسسه خود تبدیل کنید. دلیل متقن بودن این فرضیه، آن است که با وجود شرایط بد اقتصادی، باز هم افراد جامعه بصورت ذاتی نیل به کمک را در باطن خود دارند و در نتیجه اگر مبالغ کمکی که انجام میدهند مقداری باشد که از نظر اقتصادی به آنها فشاری وارد نکند، به راحتی به کمپین شما کمک میکنند.

در اینجا این نکته لازم به ذکر است که وجود سیستمی که بتواند اطلاعات این حامیان را جمع آوری کند بسیار حائز اهمیت است و نبودن یک سیستم مدیریت کمپین میتواند تمام زحمات شما را به باد دهد.

 

 • امید را به جامعه تزریق کنید:

جامعه کنونی ما نیاز مبرمی به امید دارد. امید تنها روزنه امیدی است که ما و جامعه ما را به سمت نور رهنمون میشود و نبود آن میتواند جامعه ما را رو به تباهی و ظلمت بکشاند. در این شرایط جلب توجه عمومی به این روزنه نور، موسسه شما را نزد مردم محبوب مینماید و در نتیجه این محبوبیت میتوانید حامیان زیادی را جلب نمایید.

جدا از این میتوانید با انتشار مطالب انگیزشی و مملو از امید به آینده، نشاط جامعه را نیز افزایش دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید