وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

تحکیم خانواده اقشار آسیب پذیر ، تلاش برخی از موسسات خیریه

منصوره اللهیاری روانشناس خیریه آبشار عاطفه‌ها در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ازدواج صحیح، حفظ و تحکیم خانواده و پیشگیری از طلاق باید در خصوص خانواده‌های مهرجویان تحت پوشش خیریه با حساسیت بالایی پیگیری شود، اظهار کرد: همانطور که همه ما می‌دانیم، بحث مشاوره و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی جزو نیازهای روز جوامع است و در جامعه ما با معضل طلاق و فروپاشی خانواده‌ها درگیر هستیم، تلاش شده تا اقشار محروم جامعه که تحت پوشش خیریه هستند بتوانند از خدماتی که در این حوزه ارائه می‌شود، استفاده کنند.

وی ادامه داد: تیمی را از متخصصان و مشاوران مشهد تشکیل دادیم و این افراد در شعبه‌های سازمان خیریه آبشار عاطفه‌ها مستقر شدند و در آنجا خدمات مشاوره‌ای را به مهرجویان ارائه می‌دهند.

این کارشناس مشاوره خانواده با بیان اینکه سندی در رابطه با اهداف و چشم انداز حوزه مشاوره و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی طراحی شده است، گفت: این سند به طرح‌ها و برنامه‌های کلی پرداخته و برای مثال در این سند طرح جامع مهارت‌های زندگی را در نظر گرفتیم و در رابطه با این طرح اهداف کلی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ارتقای سطح سلامت روان را از طریق آموزش مهارت زندگی که در راستای ابلاغیه و اهداف خیریه آبشار عاطفه‌هاست را تعیین کردیم.

اللهیاری حضور مهرجویان را در این مشاوره‌ها مهم دانست و اضافه کرد:  ما به مهرجوهایی که خواستار دریافت جهیزیه هستند، الزام کردیم که در طرح مشاوره پیش از ازدواج شرکت کنند تا بتوانیم سلامت ازدواج را بالا ببریم و از آسیب‌های مرتبط با ازدواج پیشگیری کنیم.

وی طرح بعدی این سازمان خیریه را طرح مداخله در بحران اعلام کرد و گفت: هدف کلی این طرح کنترل و کاهش بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی از طریق ارائه خدمات فوری و تخصصی به افرادی است که یا آسیب دیده‌اند یا در معرض آسیب اجتماعی قرار دارند.

این روانشناس با اشاره به اینکه این مؤسسه می‌خواهد در سه سطح پیشگیری را دنبال کند، بیان کرد: پیشگیری سطح اول ما اطلاع‌رسانی به جامعه هدف و پیشگیری سطح دوم‌، ارائه خدمات مشاوره‌ای و مداخلات کاملا تخصصی است. در سطح سوم نیز توانمندسازی و حمایت‌های اجتماعی مدنظر قرار دارد؛ البته پیشگیری سطح سوم برای افرادی است که آسیب دیده‌اند و می‌خواهیم آن‌ها را توانمند کنیم تا بتوانیم دوباره آن‌ها را به جامعه برگردانیم.

الهیاری گفت: یک طرح جزیی نیز داریم و آن را برای مشاورینی که در مراکز هستند، تعریف کرده‌ایم. اولین قدم ما اطلاع‌رسانی به مهرجویان ما بود که اطلاع داشته باشند چه خدماتی را برایشان در نظر گرفتیم. اطلاع‌رسانی هم از طریق تراکت و سامانه پیامکی بود. هدف بعدی ما مشاوره و آموزش است. این کاری است که تیم ما در شعبه‌های سازمان خیریه آبشار عاطفه‌ها انجام می‌دهند و در نهایت نظارت و ارزیابی عملکرد کارشناسانی که در شعبه‌ها هستند. این نظارت و ارزیابی از طریق نرم‌افزار و نشست‌های مشورتی انجام می‌شود. در نهایت از همه فعالیت‌هایی که توضیح داده شد پیگیری و پژوهش می‌کنیم‌.

وی تصریح کرد: یک جزوه آموزش پیش از ازدواج و راهنمای مشاوره ازدواج را هم آماده کردیم که در اختیار کارشناسان ما قرار بگیرد تا نقشه‌ای را داشته باشند که بدانند یک پروتکل درمانی در رابطه با مشاوره پیش از ازدواج چگونه است. در نهایت بروشوری در رابطه با طلاق و طرح و توضیح این مسئله که طلاق گره‌گشایی می‌کند یا گره افزایی؟ تهیه شده است که در اختیار مهرجویان‌قرار دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.