وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

اهمیت احساس مسئولیت مردم در کار های خیر از زبان حجت الاسلام شهرستانی

نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران گفت:باید مردم احساس کنند می توانند در امور خیر سهمی مهم داشته باشند،گاهی نیز فردی با مهارت و یا سخنانش قدم خیری برای کمک به ضعیفان برمی دارد که ارزشمند است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سید جواد شهرستانی در دیدار مهدی صولی دبیر اولین نشست بین المللی خیریه‌ها و نیکوکاران حامی ایتام و محرومان  با اشاره به اهمیت نظم در مدیریت و رفتار سیستمی گفت: هر کس در حیطه وظایف خود دارای مسئولیتی است و نمی‌توان در هر جریانی، خود را مقصر ندانست و کوتاهی‌ها را به جانب دیگران نسبت داد.

نماینده آیت الله سیستانی افزود:اگر سهم خود را در کوتاهی و اشتباهات بپذیریم، بخش زیادی از مشکلات حل می شود، گاهی عده ای در مسئولیت ها،وانمود می کنند که همه کوتاهی ها از جانب افراد قبلی بوده است،این روش خوبی برای مدیریت و بر عهده گرفتن مسئولیت ها نیست.

وی با تاکید بر اینکه به گونه ای باید  فرهنگ سازی کرد که در جامعه اخلاق اجتماعی و سیاسی توسعه یابد افزود: اگر مسئولیتی یا تریبونی دست کسی است، نباید به دور از اخلاق اجتماعی و سیاسی دیگران را مورد اتهام قرار دهد.

شهرستانی با اشاره به اینکه فعالیت ها و مسئولیت ها باید ضابطه‌مند و بر اساس قوانین باشد و طبق تفکر و عقلانیت دنبال شود، افزود: باید تلاش کنیم برنامه‌های خود را در مسیر تحقق به اهداف منظم ساماندهی کنیم.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت های نخبگانی داخلی خاطرنشان کرد: باید قدردان نیروهای نخبه و توانای علمی در عرصه های مختلف باشیم، هر یک از این نخبگان یک سرمایه مهم انسانی و اجتماعی هستند.

به گسترش فرهنگ مسئولیت پذیری همگانی کمک کنیم

شهرستانی مسئولیت پذیری همگانی را رکنی مهم در مواجهه با مشکلات کشور دانست و افزود: ما دارای مردمی مخلص و سختکوش و تلاش گر هستیم و اگر بتوانیم به گسترش فرهنگ مسئولیت پذیری همگانی کمک کنیم می توان در برابر مشکلات کشور ایستادگی کرد و به موفقیت دست یافت.

وی با تاکید بر نقش مهم مشارکت همگانی در کار خیر و سهیم شدن تلاش های خرد و کوچک مردم در کنار سهم عمده خیرین افزود: باید مشارکت های عمومی مردم را در امور خیر و کمک به ضعیفان و افراد ناتوان افزایش دهیم.گاهی فردی با مبلغی کم یا زیاد به موسسه خیریه و نهادهای حمایتی کمک می کند،مقدار مبلغ در امور خیر اهمیتی ندارد و هر کس با هر توان مالی یک خیر است.

وی تصریح کرد: باید فعالیت‌های امور خیر به گونه‌ای با مشارکت‌های مردمی گره بخورد که هر یک از افراد جامعه خود را در امور خیر سهیم و شریک بداند و یک قدمی برای رفع مشکلات در حد توان خود بردارند.

شهرستانی خاطرنشان کرد: باید مردم احساس کنند می‌توانند در امور خیر سهمی مهم داشته باشند،گاهی نیز فردی با مهارت و تخصص و یا سخنانش قدم خیری برای کمک به ضعیفان برمی دارد که آن هم ارزشمند است.

وی گفت: همه مردم جامعه، افراد خیر هستند، تنها باید فرصتی برای حضور و قدم برداشتن در امور خیر برای آن ها فراهم کنیم و بگذاریم در فعالیت ها به هر نوعی سهیم باشند،البته نباید فراموش کرد که فعالیت های خیرخواهانه باید از روی اخلاص و تقوا و به دور از خودخواهی و غرور باشد.

توسعه همکاری های مشترک با خیریه‌های مرتبط و تحت اشراف دفتر حضرت آیت الله سیستانی

نماینده آیت الله سیستانی با استقبال از برگزاری اولین نشست بین المللی خیریه‌ها و نیکوکاران حامی ایتام و محرومان گفت: در این کارهای خیر باید مشارکت، اطمینان و اعتماد همگان را جلب کرد. هنگام ساخت حرم عسگرین، به یاد دارم بانویی که دبیر آموزش و پرورش بود که خالصانه مقداری طلا به ساخت ضریح کمک کرد و می گفت که این دارایی اش را به دستانی امین می سپارد تا در ساخت ضریح، سهمی داشته باشد؛ این ها انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و بسیار با ارزش است.

وی خطاب به اعضای خیریه آبشار عاطفه‌ها تاکید کرد: تلاش کنید تا بیش از پیش مورد اعتماد مردم باشید. هم اکنون جامعه در وضعیت اقتصادی بدی قرار دارد و ممکن است نارضایتی‌هایی را از سوی مردم به همراه داشته باشد، مسئولان باید در این شرایط شنوای مشکلات و دغدغه‌های مردم ضعیف باشند و آن ها را به چشم افرادی ضد نظام نببینند چرا که همین مردم در صحنه‌هایی مانند ۲۲ بهمن، حضور می یابند و انقلابی‌تر از ما مسئولان هستند.

در این دیدار مهدی صولی دبیر اولین نشست بین‌المللی خیریه‌ها و نیکوکاران حامی ایتام و محرومان با ارائه گزارشی از عملکرد خیریه بین المللی آبشار عاطفه‌ها و نیز گزارشی از روند برگزاری نشست افزود: در فعالیت‌های نوع دوستانه خیریه آبشار عاطفه‌ها، دامنه متنوعی از خیرین و مردم نیکوکار مشارکت می‌کنند. از افرادی که خودشان در گروه های اجتماعی کم برخوردار قرار دارند تا افراد متمکنی که به صورت منظم کمک می کنند. اما همگی در کنار یکدیگر جمع شده اند تا بلکه باری از اندوه و مشکلات دردمندان بکاهند.

وی با اشاره به ملاقات‌های که در نجف اشرف، استانبول، بیروت و دیگر کشورهای منطقه با فعالان اجتماعی، خیرین و مسئولان سازمان های خیریه داشته است، بر ضرورت همکاری میان خیریه ها برای تبادل تجربه و بهره گیری از فرصت این  نشست برای تقویت هم افزایی میان موسسات خیریه ایرانی و دیگر تجارب جهانی به ویژه همکاری با خیریه ها ی تحت اشراف مرجعیت تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید