وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

آموزش مهارت‌های زندگی، راهکاری برای پیشگیری از اعتیاد

آموزش مهارت‌های زندگی در پیشگیری از رفتارهای پرخطر بسیار اهمیت دارد، طی سال‌های گذشته سازمان‌های مسوول در حوزه آسیب‌های اجتماعی به آموزش این مهارت‌ها روی آورده‌اند و آن‌ها را در قالب کارگاه‌هایی در مدارس، مراکز خیریه، فرهنگسراها و مجموعه‌های زیر نظر سازمان‌های مردم‌نهاد ارائه می‌دهند.

این مهارت‌ها به آدمی می‌آموزد که چگونه دربرابر دشواری‌های زندگی تاب‌آوری بیشتری داشته باشد و بتواند هوشمندانه و بالغانه رفتار کند و از همین رو شاید یکی از کم‌هزینه‌ترین راه‌ها در زمینه پیشگیری از اعتیاد، همین آموزش‌ها باشد که هرچه در سنین کمتر به آن‌ها پرداخته شود، تاثیر بیشتری خواهد داشت.

در خانواده‌های بدکارکرد که دستکم یکی از اعضای خانواده درگیر اعتیاد است و والدین از مهارت‌های کافی برخوردار نیستند، کودکان و نوجوانان نیز هدف رفتارهای پرخطر می‌شوند؛ زیرا آنان فاقد مهارت کافی برای مواجهه با مسائل هستند.

کودک یا نوجوان نمی‌تواند تصویر درستی از آینده داشته باشد و بداند که اگر امروز مواد مخدر مصرف کند، ممکن است فردا به مصرف‌کننده‌ای حرفه‌ای بدل شود؛ به بیان دیگر او نخواهد توانست انتخاب خود را پیش‌بینی کند. او دربرابر آسیب‌ها احساس خطر نمی‌کند و استدلالش این است که دیگران معتاد می‌شوند و من نمی‌شوم؛ بنابراین آموزش مهارت‌های گوناگون او را در زندگی با خطرات کمتری مواجه می‌کند.

از همین منظر است که باید به دانش‌آموزان در زمینه اعتیاد تقوای فرار را آموخت، یعنی اگر در معرض دعوت به مصرف مواد قرار گرفت، خود را آزمایش نکند.  یادگیری مهارت‌های زندگی این امکان را فراهم می‌آورد تا خانواده‌ها بسیاری از رفتارهای اعتیادی را بشناسند و کنترل کنند.

شهرداری‌ها یکی از نهادهای مسوول و متولی در امر پیشگیری از اعتیاد هستند که با بهره‌مندی از امکانات و ارتباط با مردم می‌توانند در این حوزه گام بردارند.

معاون‌ اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در گفت‌وگو با ایرنا درخصوص اهمیت آموزش به گروه‌های مختلف مردم عنوان کرد: جهانی‌شدن و توسعه تکنولوژی‌های نوین ارتباطی سبب‌ساز گونه‌ای سبک زندگی شده که از برخی لحاظ پرخطر است.

ارتقای سواد اجتماعی در پیشگیری از اعتیاد ضروری است 

بتول معلم بیان داشت: وقتی درباره سبک زندگی صحبت می‌کنیم به دو مفهوم انتخاب و قدرت اختیار می‌رسیم؛ یعنی مجموعه‌ای از روش‌ها برای زندگی. از همین رو نقش آموزش و فرهنگ‌سازی و نیز ارتقای سواد اجتماعی بسیار حائز اهمیت است.

نرم‌افزاری برای برقراری عدالت آموزش در زمینه مهارت‌های زندگی

معلم با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا امکان برقراری ارتباط حضوری و برگزاری کلاس را با دشواری‌هایی همراه ساخته است، گفت: به‌منظور جلوگیری از وقفه در ارائه خدمات آموزشی و دسترسی یکسان به امکانات برای تمامی شهروندان در همه نقاط شهر، افزون بر پایگاه‌های سیار، نرم‌افزار تخصصی ارائه خدمات اجتماعی را راه‌اندازی کرده‌ایم که امکان بهره‌مندی آنلاین را برای همه شهروندان فراهم کرده است.

۶ دستگاه اتوبوس سلامت اجتماعی به محلات کم‌برخوردار خدمت‌رسانی می‌کنند

معلم همچنین درخصوص پایگاه‌های سیار اجتماعی بیان کرد: برخی مراکز ارائه خدمات اجتماعی از پایگاه‌های خدمات سیار نیز بهره‌مند هستند؛ اما در حال حاضر ۶ دستگاه اتوبوس به عنوان اتوبوس سلامت اجتماعی به مجموعه شهری افزوده خواهد شد که به پایش جسم، روان، مشاوره و غربالگری جسمی شهروندان خواهد پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید