وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

جزئیات کمپین «نذر آب»

کمپین ملی «نذر آب» در سراسر استان مازندران با هدف جمع آوری کمک های مردمی برای هموطنان تحت تاثیر خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان در حال اجراست در صورتی که مازندران خود با بحران آب دست و پنجه نرم می کند، حال این طرح در وضعیت کنونی تا چه میزان مثبت ارزیابی می شود؟

به گزارش ویکی نیکی و به نقل از ایسنا؛ مهدی بشارتده سلوطی با بیان این که هدف طرح نذر آب، برطرف کردن مشکلات مناطقی است که کمبود آب شرب دارند، اظهار کرد: نمی‌توان گفت طرح اجرایی نذر آب طرح خوبی نیست، اما اجرای آن در استانی که با کمبود آب شرب در روستاهای بالا دست مواجه است، تبعات اجتماعی در منطقه را به دنبال دارد.

وی تصریح کرد: در مازندران روستاهایی وجود دارد که در حال حاضر با کمبود آب شرب مواجه است، خاطرنشان کرد: با توجه به پیشگام بودن خیرین مازندرانی در امورات خیریه از جمله ساختن مدرسه و مراکز بهداشتی، بی شک در اجرای این طرح نیز پیشگام خواهند بود.

این کارشناس کشاورزی، اجرای این طرح را در مازندران برای روستاهای بالا دست که مشکل آب شرب دارند، مهم دانست و گفت: مازندران به عنوان کمربند سبزشناخته شده است، اما رنگ سبز آن فقط به مثال لعابی گول زننده بوده و با ورود به این استان شاهد معضل کمبود آب مانند سایر استانهای کشور هستیم.

وی افزود: موضوع تالاب های خشک مازندران، ذرات معلق در هوا و کمبود آب در روستاهای بالای دست از مشکلات این استان بوده که می توان با اجرای این کمپین ها و فرهنگ سازی آن راهی برای رفع این معضل به وجود آورد.

بشارتده سلوطی با تاکید بر این که اجرای کمپین ها نیاز به فرهنگ سازی مناسب و تعمیم این فرهنگ برای مردم مازندران دارد، بیان کرد: فرهنگ سازی مناسب در مصرف و بالا بردن رادمان، بهره وری استفاده از آب را افزایش می دهد و می توان بسیاری از مشکلات در زمینه کمبود آب شرب را حل کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که اجرای این طرح در خود مازندران می تواند به عنوان الگویی برای فرهنگ سازی مناسب در مصرف آب شرب باشد، یادآور شد: مازندران به عنوان استان غنی در حوزه آب معرفی شده، اما معضل کمبود و یا نبود آب دامن بسیاری از شهروندان و روستاییان این خطه را گرفته است به طوری که شاهد قطعی طولانی مدت آب را در روزهای گرم سال هستیم.

ارائه طرح نذر آب یک حرکت ملی با مشارکت مردمی است

منوچهر پهلوان جامعه شناس در گفت و گو با ایسنا با بیان این که پیشنهاد این طرح به نوعی همیاری و کمک به افرادی است که حدود دو تا سه دهه به شدت دچار خشکسالی هستند، اظهار کرد: ۵۰۰ تا حدود ۶۰۰  روستا در استان های جنوبی با نبود آب شرب مواجه بوده و همین علت باعث شد تا سازمان هلال احمر کشور با ارائه این طرح مردمی با توجه به واژه نذر و آب یک حرکت ملی با مشارکت تمام اقشار جامعه ایجاد کند.

وی با اشاره به این که بیشترین آب شرب از نوار ساحلی شمال کشور تامین می شود، تصریح کرد: با توجه به شرایط سخت اقلیمی جنوب نسبت به شمال، مردمان ما به حداقل آب شرب دسترسی دارند؛ اگرچه در بخش صنعت، مصرفی و کشاورزی دچار کمبود آب هستیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد بابل با تاکید بر این که گرمای هوا در مناطق جنوبی، وزش بادهای فصلی، روان شن ها و نبود آب شرب زندگی را برای این افراد سخت کرده است، خاطرنشان کرد: مخازن آب هایی به صورت منبع های چند هزار لیتری تهیه شده که با جمع آوری آب های شرب به صورت آب معدنی توسط مردم بتواند با اجرای کمپین به صورت مردمی و بدون دخالت دولت به یاری هموطنان خود در شرایط سخت خشکسالی بروند.

پهلوان گفت: تبعات اجرای این طرح در جامعه باعث شکل گیری همفکری، همیاری، کمک های اخلاقی و انسانی شده و مردم با الگو گیری از این کمپین ها مصارف روزانه آب شرب و بهداشتی خود را رعایت می کنند.

این جامعه شناس در ادامه بیان کرد: با توجه به این که به نظر می رسد اجرای این طرح یک کار انسان خیر خواهانه است اما یک نوع انسجام اجتماعی، وفاق جمعی و همفکری انسانی در شمال شکل می گیرد که فرهنگ سازی مناسبی در جهت مصرف آب برای مردمان شمال کشور خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد بابل با تاکید بر این که سیستان و بلوچستان ۱۲ درصد از خاک ایران را دارا است و در سه دهه اخیر با نبود آب شرب مواجه شده، گفت: دانستن کمبود آب شرب و بهینه مصرف کردن آن در شمال می تواند کمکی باشد تا برای سال های آتی با نبود آب مواجه نشویم؛ تدوین کمک های مردمی شمال کشور شرایطی برای کمک از مردم برای مردم بدون مداخله دولت است.

پهلوان یادآور شد: ۵۰۲ روستا با بحران آب دست و پنجه نرم می کنند؛ بودجه هم نداریم تا تامین کننده آب شرب آن ها باشیم؛ عملیاتی کردن این گونه ها طرح ها با مدیریت درست هم در راستای کمک به مناطق خشکسالی  و هم فرهنگ سازی مناسبی در بهینه مصرف کردن آب در شمال کشور خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید