وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

امر خیر در کشور نیاز به تولید دانش و پژوهش خواهد داشت

به گزارش ایرنا، محمد صالح طیب نیا روز سه شنبه در نشست خبری دومین همایش خیر ماندگار در بنیاد خیریه راهبردی آلاء افزود: دیگر موسسات بزرگی که در امر خیر فعالیت دارند را نمی شود به صورت تجربی اداره کرد. به همین دلیل بنیاد آلاء از سال ۹۴ با همین رویکرد و دغدغه و نیاز به تحول خیریه ها در ایران باعنوان خیر ماندگار وارد این عرصه شد.
مدیر عامل بنیاد خیریه راهبردی آلاء ادامه داد: خیر ماندگار می تواند در جامعه ما جهش و تحول بزرگی در نظام خیر کشور ایجاد کند. پس باید به این موضوع توجه جدی شود.
طیب نیا با بیان اینکه دانش امر خیر بین رشته ای است و متولی خاصی ندارد، افزود: فعالیت های خیرخواهانه و احسان و نیکوکاری تنها موضوعی است که میان همه ادیان و جهان مشترک است و این موضوع سن جنس دین و مرز نمی شناسد.
وی گفت: نیکوکاری در همه جوامع مورد اهمیت بوده و مربوط به دوره خاصی نیست. اما این موضوع چند دهه ای است که بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. شاید قبلا این موضوع فردی بود اما این مسئله امروز به موضوعی اجتماعی و یکی از شاخصه های توسعه تبدیل شده است.
طیب نیا افزود: در این حوزه، سازمان های مردم نهاد قرینه بخش دولتی و خصوصی شده اند و به کمک آنها آمده اند. سازمان های مردم نهاد در این بخش ورود کرده و امروز دولت ها از رشد این موسسات حمایت می کنند.
وی تاکید کرد: به طور مثال خیرین مسکن ساز یا خیریه ها در بخش سلامت بار سنگینی را از دوش دولت برداشته اند.
رئیس همایش ملی خیرماندگار تاکید کرد: خیرین بهترین افراد برای اداره خیریه ها هستند و بسیاری از سازمان ها را به خوبی اداره می کنند.
طیب نیا گفت: طبق آمارها ۱۰ دانشگاه برتر دنیا بین ۲۰ تا ۵۰ درصد توسط خیرین اداره می شود و بودجه شان از وزارت علوم ما بیشتر است. یعنی خیرین به عرصه های نوین که جامعه به آن نیاز دارد ورود پیدا کرده اند.
وی افزود: مرکز آلاء نیز با همین رویکرد وارد عرصه شد و در حوزه دانش امر خیر اقدام به چاپ کتاب، مقاله، تحقیق و پژوهش کرد. همچنین اسفندماه سال ۹۵ اقدام به برگزاری اولین دوره همایش های ملی خیر ماندگار کردیم و با استقبال زیادی روبه رو شد و امسال نیز دومین دوره همایش ها قرار است دهم و یازدهم دی ماه برگزار شود.
در ادمه این نشست نعمت الله موسی پور دبیرعلمی همایش نیز گفت: نیکوکاری امری است که اجزای مختلف را متحد و با هم همراه می کند. نیکوکاری و امر خیر جوامع را متحد و این باعث هم افزایی بیشتر در جوامع می شود.
وی افزود: بنیاد خیریه راهبردی آلاء چندسالی است که تلاش می کند تا فعالیت های امور خیر را با شعار هر ایرانی یک نیکوکار به آگاهی مردم و عموم برساند تا از این طریق از وضع، نظرات و ایده های هم آگاه شوند. در نتیجه از طریق این هم افزایی برای حل مشکلات اقدام شود.
موسی پور گفت: در همین راستا در دومین همایش خیر ماندگار جمع بزرگی از دانشجویان رشته های علوم اجتماعی و انسانی، اساتید، خیران، پژوهشگران دور هم آمده و با فراخوانی که داده بودیم مقالاتی را برای شرکت در همایش ارسال کردند.
وی افزود: در این زمینه از بین ۱۳۵ مقاله ۹۲ مقاله برای ارائه در همایش به شکل پوستر، سخنرانی، چاپ چکیده در ابتدای مقالات و کتاب ها انتخاب شده است. سعی داریم در این همایش تجربیات نیکوکاران و خیرین که جمع آوری شده است را به صورت تجربه خاص ارائه دهیم.
وی افزود: در این خصوص افرادی که صاحب ایده هستند در حوزه نیکوکاری می توانند طرح و ایده هایشان را در این همایش مطرح کنند. همچنین طی برنامه ای قرار است از فعالان امور خیر تقدیر و تجلیل شود.
حجت الاسلام علی ملانوری دبیراجرایی همایش نیز افزود: این همایش روزهای ۱۰ و ۱۱ دی و به صورت کارگاه و پنل عمومی با حضور اساتید دانشجویان برخی مدیران دولتی خیریه ها سمن ها و افراد نیکوکار برگزار خواهد شد.
وی افزود: روز دوم همایش یعنی ۱۱ دی روز اصلی همایش است و اجلاس عمومی با حضور دانشجویان پژوهشگران و مدیران دولتی برگزار می شود. در این همایش معرفی ۵ کتاب در خصوص دانش خیر خواهیم داشت.
ملانوری افزود: در همین راستا موسسات خیریه که کار خیر انجام داده اند و کارآفرینان امر خیر معرفی می شوند. پلت فرم هایی در باره روش های نوین جذب امور خیریه، گروه های داوطلب و مدارس نمونه در کار خیر نیز معرفی خواهند شد و از فعالان امور خیر تقدیر خواهد شد.
وی تاکید کرد: دانش امر خیر بین رشته ای است و متولی خاصی ندارد و ما به دنبال آن هستیم با جمع کردن افراد خیر، موسسات خیریه ، مدیران دولتی، دانشجویان و پژوهشگران امر خیر به گسترش تعاملات در خصوص امر خیر و دانش دراین زمینه بپردازیم و امیدواریم این کار منجر به رشد و توسعه امر خیر در کشورمان شود.

دیدگاهتان را بنویسید