وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

مسیری سبز برای خیریه دانشجویی

به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه ایرنا ، موسسه خیریه فردای سبز در دانشگاه صنعتی شریف سال های سال است با همیاری استادان و دانشجویان مشغول به کار است.
به گزارش روز دوشنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، دانشجویان، نهال خیریه فرهنگی فردای سبز را ۲۱ سال پیش در خاک دانشگاه صنعتی شریف کاشتند و حال این نهال تبدیل به درختی جوان و تنومند شده است.

**استادان دوشادوش نیازمندان
اعضای خیریه را تعداد زیادی از استادان، دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه تشکیل می دهند که تعدادشان به حدود ۱۱۰ نفر می رسد. البته در این میان برخی دانشگاهیانِ سایر دانشگاه ها هم با این خیریه همکاری می کنند.
محسن سلیمانی، دانش آموخته مقطع کارشناسی در دانشگاه صنعتی شریف که از ۱۱ سال پیش تاکنون مدیرعامل این خیریه است، در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا به برخی اقدامات این خیریه و کمک های دانشگاهیان به نیازمندان و افراد کم بضاعت اشاره کرد.

**کمک به ۸۰۰ خانواده
استادان و دانشجویان ما به مردم برخی محلات کرج، تهران و حاشیه تهران کمک می رسانند. این مطالب را سلیمانی گفت و در ادامه افزود: با کمک دانشگاهیان، تاکنون به ۸۰۰ خانواده کمک های مورد نیاز رسانده شده است. آنها حتی به ۱۰۰ خانواده زلزله زده کرمانشاه امدادرسانی کردند.
« به محض شناسایی هر مورد، وضعیت آنها را بررسی می کنیم. هر مشکلی در زمینه های پزشکی، درمانی، آموزشی و معیشتی با همکاری گروه های مختلف، به نیاز آنها رسیدگی می کنیم. حتی پزشکانی داریم که برای خیریه کار درمانی انجام می دهند و بیماران کم بضاعت را درمان می کنند.»

** از جنس فداکاری
در خیریه فردای سبز، اردوهای جهادی معنای دیگری دارد. در این اردوها که از سال ۸۶ فعال شده و سالی دو تا سه بار برگزار می شود، دانشگاهیان داوطلبانه به مناطق و روستاهای دورافتاده سفر می کنند و هر نیازی که روستاها داشته باشند، مانند فرشتگانی از آسمان، آن را برآورده می سازند. اگر لازم باشد مدرسه تعمیر می کنند، خانه می سازند، کانال های آب را فعال می کنند.
در کنار این برنامه ها، پزشک و گروه های آموزشی و فرهنگی هم در این روستاها مستقر می شوند. حتی ممکن است این اقدامات ماه ها به طول بینجامد اما دانشگاهیان حضور خود را دریغ نمی کنند.

**دانشگاهیان بوی ماه مهر را دلنشین کردند
امروز یکشنبه اول مهرماه است، بوی ماه مهر را احساس می کنیم و خیریه فردای سبز هم بوی ماه مهر را برای ۱۵۰ دانش آموز در کرج، تهران و حاشیه تهران با تهیه لوازم التحریر، ماناتر ساخت.
خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا از سلیمانی در مورد مراجعات و نیازها پرسید و وی در پاسخ، اظهار کرد: بیشترین نیاز مردم، مسائل معیشتی به خصوص در حوزه مسکن است. این موضوع در روستاهای دور افتاده که خانه ها در حال ریزش است، آمار بیشتری دارد. در تهران و حاشیه تهران، مردم مشکل رهن و اجاره خانه دارند.

**برکت در سفره های نیازمندان
این دانشجوی دانشگاه تهران که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کند درباره شناسایی افراد کم بضاعت، توضیح داد: این افراد از قسمت های مختلف استان های تهران و البرز به خیریه معرفی می شوند و در صورت صلاحدید با همکاری خیرین محلات، کمک هایی در اختیارشان قرار می گیرد.
به گزارش گروه دانشگاه ایرنا، حدود ۱۰ نفر از طریق این خیریه مشغول به کار شدند. طرح برکت هم برای نخستین بار در خیریه فردای سبز فعال شده است. در این طرح، افرادی که امکان کار کردن دارند به فروشگاه خیریه برکت برای کار معرفی می شوند.
سلیمانی در مورد فروشگاه خیریه برکت به خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، گفت: یکی از بهترین کمک ها به افراد کم بضاعت و نیازمند ایجاد شغل برای آنهاست. یک شغل خانگی مثل تهیه مواد غذایی است . فروشگاه خیریه برکت به کمک خانواده های تحت حمایت گروه فردای سبز، این محصولات را به شکل بهداشتی و با کیفیت خوب ارائه می دهد. با خرید از این فروشگاه، امکان اشتغال و کسب درآمد برای افراد تحت حمایت فردای سبز ایجاد می شود.
به گفته این دانشجو، خیریه چند دستگاه سبزی خرد کن به خانواده ها اهدا و برای چند سرپرست خانوار موتور برای کار کردن در پیک موتوری خریداری کرده است.

** ۲۵۰ خانواده تحت پوشش
اولویت خیریه فردای سبز برای کمک رسانی، خانواده های دارای مشکلات متعدد است. سلیمانی در این باره اظهار کرد: برخی خانواده ها سرپرست نابینا با چند فرزند بیمار دارند و امکان پرداخت هزینه های زندگی و درمان را ندارند که در اولویت کمک رسانی قرار دارند.
خیریه فردای سبز به ۲۵۰ خانواده در تهران و حاشیه تهران هر یک ماه و نیم یک بار، ارزاق اهدا می کند.
سلیمانی درباره میزان شناخت این خیریه بین مردم، توضیح داد: دانشگاهیان شریف نسبت به مردم عادی، خیریه را بیشتر می شناسند چون خیریه دانشگاهی است. خوشبختانه تاکنون کاری نبوده که به خاطر ناشناخته ماندن نتوانیم انجام دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید