وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

اجتماعی شدن سلامت؛ رویکردی نوین برای تامین مشارکت مردم

معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: اجتماعی شدن سلامت، رویکردی نوین برای تامین مشارکت مردم و همکاری های بین بخشی است.
به گزارش ایسنا ، دکتر محمدهادی ایازی در اجلاس دانشگاه ها و دانشکده های کلان منطقه شش آمایشی کشور که در سالن اجلاس دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد، با اشاره به اینکه اجتماعی شدن سلامت، رویکردی نوین برای تامین مشارکت مردم و همکاری های بین بخشی در سلامت است، اظهار کرد: امید است این نشست بتواند در جهت اجتماعی شدن سلامت، مشارکت مردم و همکاری بین بخشی موثر باشد .

وی مشارکت مردم، سواد سلامت، همکاری بین بخشی و عدالت را چهار محور در اجتماعی شدن نظام سلامت برشمرد و گفت: اخلاق مداری، عدالت اجتماعی، مسئولیت پذیری، انسجام و کل نگری، حفظ حقوق شهروندی، جلب اعتماد مردم از ارزش ها و اصول اجتماعی شدن نظام سلامت است .
معاون اجتماعی وزیر بهداشت، بحث اجتماعی شدن در حوزه بهداشت را تشکیل شبکه مراقبت های اولیه بهداشتی درمانی با تاکید بر استفاده از قابلیت های محلی یا انتخاب بهورز از محل، ایجاد محیط کار سالم با مشارکت کارگران و کارفرمایان یا خانه بهداشت کارگری، واکسیناسیون با مشارکت مردم، آگاهی افراد بر مسئولیت خویش نسبت به سلامت خود و خودمراقبتی و نظام ارجاع و پزشک خانواده دانست.
وی همچنین از عوامل اجتماعی شدن در حوزه درمان، بیمارستان های ارتقادهنده سلامت و در ادامه تشکیل گروه های داوطلب جهادی در ارائه خدمات درمانی، مراقبت در منزل، توسعه و ساماندهی همراه سرای بیمار و توسعه نقاهتگاه نام برد.

ایازی، آموزش پزشکی جامعه نگر، سواد سلامت، پیمایش و آزمایشگاه های جمعیتی، تحلیل داده ها و مداخلات مبتنی بر مشارکت مردم را از موارد اجتماعی شدن سلامت در حوزه آموزش و پروش دانست و گفت: همچنین از موارد اجتماعی شدن سلامت در حوزه غذا و دارو می توان به کاهش فقر غذایی، برنامه بهبود تغذیه و امنیت غذایی هفت استان کم برخوردار با مشارکت مردم و همکاری بین بخشی، برنامه کنترل و کاهش مصرف سموم کشاورزی با مشارکت وزارت کشاورزی و برنامه سلامت محصولات کشاورزی نام برد.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به نمونه هایی از برنامه های اجتماعی سلامت در ایران، افزود: کمک به ایجاد و توسعه زیرساخت های بهداشتی درمانی کشور توسط ۸۹۰ خیریه، سازماندهی، آموزش و توانمندسازی مردم با حضور ۷۲۳ سمن مرتبط با سلامت، استفاده از رابطان بهداشتی برای آموزش و ارتقای سلامت، بهره گیری از سفیر سلامت، ایجاد خانه های مشارکت های مردمی در استان ها، تاسیس سازمان های اجتماع محور، ایجاد مراکز تحقیقاتی SDH در دانشگاه های مرکز استان، از جمله مواردی است که در این زمینه انجام گرفته است.

وی با اشاره به سیاست ها و برنامه های وزارت بهداشت برای اجتماعی شدن سلامت، خاطرنشان کرد: معاونت اجتماعی با هدف تقویت شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، تقویت مشارکت هدفمند و ساختارمند مردم و گروه های مختلف در ارتقای سلامت از طریق ایجاد کانون های سلامت محله محور، توسعه سمن ها، خیریه ها و تشکل های مردمی، تقویت همکاری های بین بخشی از طریق ایجاد و رصد تفاهم نامه های بین بخشی، ایجاد ساز و کار پایدار برای تعامل بین مردم و بخش ها با تشکیل مجمع سلامت از رده محله تا سطح ملی، ایجاد شده است و اهتمام جدی بر استفاده از ظرفیت های هنری فرهنگی و رسانه ای در ارتقای سطح سلامت جامعه، تشکیل شورای فرهنگی سلامت دارد .
وی، نقش آموزش و ارتقای سلامت در اجتماعی شدن سلامت را مهم دانست و تاکید کرد: سلامت، هدف زندگی نیست، بلکه منبعی مهم برای زندگی روزمره است و ارتقای سلامت فرایند قادرسازی افراد برای افزایش کنترل بر سلامت خود و بهبود آن است.
یازی افزود: ارتقای سلامت فقط وظیفه بخش بهداشت و درمان نیست، بلکه از توجه به سبک زندگی سالم فراتر رفته و تا تحقق خوب بودن افراد جامعه امتداد می یابد .

وی هدف اصلی اداره کل امور اجتماعی سلامت را تشکیل کانون سلامت محله عنوان کرد و گفت: تشکیل کانون سلامت محله ساز و کاری ساختارمند برای مشارکت پایدار مردم در سلامت است که دستورالعمل راه اندازی کانون های سلامت محله با امضای وزرای بهداشت و کشور به استانداران سراسر کشور ابلاغ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید