وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

آخرین آمار پذیرش کودکان کار

در سال گذشته حدود ۳ هزار کودک کار را پذیرش کرده ایم و به نظر می رسد به همین تعداد نیز متاسفانه کودک زباله گرد داشته باشیم اما آنچه اهمیت دارد این است که در بررسی ها بیش از ۷۰ درصد از کودکان کار و خیابان اتباع خارجی هستند و بین این اتباع، حدود ۷۰ درصد غیرمجاز هستند.
به گزارش افکارنیوز ، سازمان بهزیستی به عنوان یکی از نهادهای مهم و موثر در بحث آسیب های اجتماعی فعالیت می کند و به فراخور وظایفی که در قانون برعهده این سازمان گذاشته شده به جامعه هدف خود که شامل معتادان، زنان آسیب دیده، معلولان، سالمندان،کودکان کار و خیابان و بیماران روانی مزمن هستند، خدمات می دهد. در این بین، بهزیستی استان تهران به سبب دربرگیری بیشتر آسیبها و تنوع آنها در کلانشهر پایتخت با چالش های بسیاری نسبت به سایر استانهای کشور روبروست که بیان آنها از سوی داریوش بیات نژاد مدیرکل بهزیستی استان تهران خواندنی است.

*به عنوان اولین سوال در مورد وضعیت آسیبهای اجتماعی در تهران و ارائه گزارش به رهبر انقلاب بگویید؟

** باید بگویم ورود حکیمانه رهبری به آسیب ها منحصربه فرد بوده است. به همین دلیل تقسیم کار ملی شده، همه ارکان نظام روی کار آمدند و در قانون برنامه توسعه ششم پیشگیری از آسیب ها و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی پیش بینی شده است. به همین منظور ۴ پدیده اجتماعی طلاق، کودکان کار و خیابان، معتادان متجاهر و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در این کار ملی دیده شده و محور کار قرار گرفته است و طی ۶ ماه گذشته صدها کار کارشناسی برای تدوین برنامه جامع و کامل در این خصوص انجام شده است، این برنامه تدوین شده و برش استانی و شهرستانی در سطح استان تصویب شده است.

**نقش بهزیستی در تقسیم کار ملی آسیب ها چگونه است؟

* در این تقسیم کار ملی دبیرخانه این ۴ آسیب بر عهده بهزیستی قرار گرفته و آموزش و پرورش، وزارت ورزش، دانشگاه های علوم پزشکی، بسیج و نیروی انتظامی هر یک جامعه هدف خود را تعریف کرده اند. بنابراین اگر در حوزه اعتبارات به نتیجه برسیم در بحث کاهش و پیشگیری از آسیب ها برنامه های خوبی داریم. راه اندازی سامانه تصمیم برای کاهش و کنترل طلاق یکی از این اتفاقات است که ۱۷۰ مرکز مشاوره در ۱۶ شهرستان استان تهران راه اندازی می شود و برای خانواده های بی بضاعت رایگان است.

**تخصیص منابع این برنامه چگونه انجام شده است؟

*در بحث توانمندسازی زنان نیز در کلانشهر تهران ممکن است یک عددی نیاز باشد که در شهر دیگر متفاوت است و سرانه ای را در نظر می گیرند که کافی نیست و با واقعیت و وضعیت موجود تهران متناسب نیست. در مورد معتادان متجاهر نیز بیش از ۶۰ درصد آنها در استان تهران هستند اما متناسب با آنها منابع نداریم و اکنون هم که بر اساس آمار حدود ۲۰ هزار معتاد کارتن خواب در تهران وجود دارد و سرمای فصل هم شروع شده، وضع قانونی متناسب نداریم که بر اساس آن بتوانیم پوشش مناسبی بدهیم.

برای یک معتاد، سالمند، فاقد خانواده، مجهول الهویه، معلول و غیره در بحث درمان، مراقبت و سالم سازی از دولت در سال گذشته ۷۷۰ هزار تومان گرفته ایم و ۵۵۰ هزار تومان برای خانواده بی بضاعت می دهیم. حالا فرض کنید ۲۰ هزار معتاد در شهر داریم و آیا این اعتبارات عدد واقعی و مناسبی برای ساماندهی است؟ به همین دلیل است که برون سپاری کرده ایم و ظرفیت مردمی ایجاد کرده ایم. در سال ۹۷ ما به بخش خصوصی ۳ میلیارد و ۴۰۰ هزار تومان بدهکاریم و این در حالی است که افزایش ۳.۵ برابری مستمری را هم داشته ایم.

**در مورد ساماندهی کودکان کار و خیابان چه کرده اید؟

*حدود ۲۳ مرکز در بخش خصوصی ایجاد کرده ایم که متناسب با امکانات بهزیستی خدمات خوبی به این کودکان ارائه می دهد اما کافی نیست و هنوز هم در نقاط پرتردد شهر آنها را می بینیم و اینجاست که هم حمایت نهادها را می خواهیم و هم مردم باید پای کار بیایند.

کمک نقدی به کودکان خیابان ممنوع!

شاید مردم از نظر احساسات دینی و ملی در مقابله با کودکان کار دچار احساسات شوند و کمک های نقدی به آنها بکنند اما باید بدانند این کار، فرآیند حضور کودکان را در معابر تقویت می کند در حالی که اگر استقبال مردمی نشود به صورت هدفمند می توانیم به این کودکان کمک کنیم.

**نحوه پذیرش کودکان کار و خیابان در بهزیستی چگونه است؟

*رویه کار در بهزیستی به اینگونه است که مراکز اورژانس اجتماعی و واحدهای اجرایی این کودکان را به صورت خودمعرف و یا به صورت معرفی از سوی دستگاه قضایی و نیروی انتظامی پذیرش می کنند و در اقدام اول مصاحبه مددکاری انجام می شود و بررسی اولیه روی وضعیت این کودکان صورت می گیرد و چنانچه با دستورالعمل های بهزیستی مطابقت داشته باشد پذیرش و امکان دریافت خدمات آموزشی، بهداشتی و … فراهم خواهد شد.
علاوه بر ارائه خدمات به این کودکان، به خانواده کودکان کار نیز ورود می کنیم بگونه ای که وضعیت سلامت، شغل، وضعیت روحی و روانی، ثبات در نهاد خانواده، مسائل و مشکلات مالی، فرهنگی و … آنها بررسی می شود.

**آخرین آمار پذیرش کودکان کار؟

*در سال گذشته حدود ۳ هزار کودک کار را پذیرش کرده ایم و به نظر می رسد به همین تعداد نیز متاسفانه کودک زباله گرد داشته باشیم اما آنچه اهمیت دارد این است که در بررسی ها بیش از ۷۰ درصد از کودکان کار و خیابان اتباع خارجی هستند و بین این اتباع، حدود ۷۰ درصد غیرمجاز هستند یعنی اوراق هویتی ندارند و غیرقانونی در کشور سکونت دارند که این کار را برای ما سخت می کند. ما برای ارائه خدمات به این کودکان که غیرمجاز در کشور هستند، محدودیت داریم و این سوال جدی مطرح است که تا کنون اداره اتباع وزارت خارجه به آن پاسخی نداده، این است که چرا با وجود قوای نظامی و امنیتی قوی در کشور این تعداد کودک آن هم که بیشتر از افغانستان و پاکستان به صورت غیرمجاز وارد کشور می شوند.

**ارائه خدمات به کودکان کار خارجی چگونه است؟

*سخت است… این افرادی که اسناد هویتی ندارند برای دریافت خدمات درمانی دچار مشکل می شوند ما کودکان کار و افراد مجهول الهویه زیادی داریم که به دستور مقامات قضایی باید آنها را حمایت کنیم، اما نداشتن مدارک باعث هزینه های سنگینی به سازمان شده است. بر اساس آخرین آمار کودکان خیابانی که بر حسب پذیرش در مراکز دولتی و غیردولتی ثبت شده در مراکز دولتی در ۶ ماهه اول سال ۹۶، حدود ۵۲۴ نفر و در ۶ ماهه اول سال ۹۷ حدود ۵۸۳ کودک پذیرش شده که ۱۰.۱۲ درصد افزایش را نشان می دهد.

در شهرستان های تهران و ری، سه مرکز دولتی کودکان خیابانی و ۲۰ مرکز حمایتی ـ آموزشی کودک و خانواده در سه شهرستان تهران، شمیرانات و ری وجود دارد که علت افزایش ۱۰ درصدی طی این مدت به دلیل افزایش ارجاع کودکان از طریق شهرداری بوده است. در بخش دولتی به ۲۸۰ کودکان خیابانی در ۶ ماهه اول امسال خدمت سوادآموزی به ۲۳۰ کودک خیابانی اردوی فرهنگی ـ تفریحی برای ۵۴۳ کودک خدمات فرهنگی یا ورزشی ارائه شده است، این در حالی است که خدماتی مانند برقراری مستمری، اخذ شناسنامه و اخذ دفترچه بیمه نیز به این کودکان داده می شود. در بخش خصوصی نیز در ۶ ماهه اول سال۹۶، ۱۸۳۴ کودک پذیرش شده و در ۶ ماهه اول امسال ۲۱۴۶ کودک بوده که افزایش ۱۷ درصدی را نشان می دهد. از سوی بخش خصوصی و انجمن های مردم نهاد ۱۱۱۲ کودک خدمات سوادآموزی، ۲۵۰ کودک حرفه آموزی، ۲۶۹ کودک برقراری مستمری، ۱۴۱۹ کودک اردوی فرهنگی ـ تفریحی، برای سه کودک اخذ شناسنامه، برای ۶ کودک اخذ دفترچه بیمه و برای ۱۱۹۰ کودک خیابانی خدمات فرهنگی و ورزشی در ۶ ماهه نخست امسال ارائه شده است.

**نحوه تعامل سایر نهادها در زمینه کودکان کار چگونه است؟

*طی دو سه سال اخیر طرحی برای حمایت از کودکان بازمانده از تحصیل اجرا می کنیم که همین جا این گلایه را به آموزش و پرورش داریم چرا که حدود ۷ ماه از درخواست ما برای ارائه آمار و اطلاعات دانش آموزان می گذرد اما هنوز به ما پاسخی نداده اند این در حالی است که اعتبار مربوطه از ابتدای سال برای کمک به این موضوع را در حساب خود داریم اما چون آمارش در دست نیست نمی توانیم تخصیص دهیم. به اعتقاد بنده همکاری بین دستگاهی در استان تهران در مقوله آموزش کودکان از تحصیل بازمانده نسبت به سایر استان ها ضعیف است و با وجود تخصیص اعتبارات لازم اما به طور جدی در این زمینه نتوانسته ایم خدمت کنیم. در رابطه با رویه کار بهزیستی در مواجهه با کودکان کار و خیابان،در مراکز اورژانس اجتماعی و واحدهای اجتماعی فرد به صورت خود معرف و به صورت معرفی از سوی دستگاه های قضایی و نیروی انتظامی در هر سنی یا وضعیتی که باشد خردسال، معلول یا سالمند باشد به ما معرفی می شود و اقدام اول مصاحبه مددکاری و بررسی اولیه است تا ببینیم با دستورالعمل بهزیستی پذیرش آنها مطابقت دارد یا نه. پس از آن ارائه خدمت و ورود به بحث خانواده آنها را خواهیم داشت، وضعیت سلامت جسمی، روحی، روانی، مسائل و مشکلات مالی، اشتغال و غیره در خانواده بررسی می شود.

**آماری از کودکان زباله گرد دارید؟

*خدمات ارائه شده متناسب با تعداد مراجعان نیست در سال ۹۶ در زمینه پذیرش کودکان کار حدود ۳ هزار کودک را پذیرش کردیم و به همین تعداد کودکانی هستند که در زباله گردی مشغولند و در بررسی ها نشان داده که بیش از ۷۰ درصد این کودکان اتباع خارجی هستند و ۷۰ درصدی دیگر نیز غیرمجازند که این برای ما خیلی سخت است.

**به نظرتان علت ورود غیرقانونی کودکان کار به کشور چیست؟

*اتباع خارجی هستند که مجوز قانونی ندارند و ما هم نمی توانیم به آنها خدمات بدهیم چون محدودیت داریم. اینکه چرا این تعداد در کشور و استان تهران وجود دارد سوالی است که باید اداره اتباع به آن جواب دهد که هنوز نداده است و نماینده آنها در وزارت کشور نیز به سوال ما پاسخ نداد و ما را قانع نکرد. ما در کشور قوانین نظامی و امنیتی قوی داریم اما چرا این کودکان با راحتی از مرزها عبور می کنند جای سوال است. این کودکان اغلب از پاکستان و افغانستان به صورت غیرمجاز می آیند. به همین دلیل برای ارائه خدمات به این افرادی که اسناد هویتی ندارند دچار مشکل هستیم، وجود افراد مجهول الهویه و فاقد مدارک چالشی جدی در استان تهران است و ما مکلفیم همه دستورات مقامات قضایی را تمکین کنیم اما این محدودیت ها وجود دارد. سالانه حدود ۳۰۰ سالمند یا بیمار اعصاب و روان یا معتاد و فراتر از آن در قانون تعریف شده که ما پذیرش می کنیم و موظفیم به صورت رایگان آنها را بستری کنیم و به بخش خصوصی هم یارانه بدهیم اما همیشه بیش از اینها مجبوریم پذیرش کنیم.

**وضعیت پذیرش معتادان در فصل سرما چگونه است؟ظرفیت کافی ست؟

*برای معتادان متجاهر اعتباری که تعریف کرده اند برای پذیرش ۶۷۵۰ نفر در سال است در حالی که حدود ۲۰ هزار معتاد متجاهر و کارتن خواب ممکن است در پایتخت وجود داشته باشد و بیش از ۱۰ هزار و ۶۰۰ نفر در سال ۹۷ پذیرش کرده ایم یعنی ۳۷۰۰ نفر به صورت مازاد بوده اند و این در بخش خصوصی و ادامه همکاری با آنها ما را دچار مشکل کرده است. در فصل سرما نیز علی رغم تنگناها دردناک است که فوت معتادان متجاهر یا کارتن خواب در خیابان ها ببینیم اما بیش از آنچه داریم هزینه می کنیم. ظرفیت سامان سراهای معتادان ۱۵۰۰ نفر است و این در حالی است که غربالگری ها به صورت مدام در حال انجام است و روزی ۱۰۰ نفر برای پذیرش آورده می شوند.

**پول کافی برای ساماندهی معتادان دارید؟

*خیر- در بحث اعتبار معتادان نیز دچار چالشیم برای ارائه خدمت در سال گذشته اعتبارات به موقع دریافت نکرده ایم این در حالی است که تا پایان اردیبهشت ماه سال ۹۸ باید حساب عملکرد مالی را ببندیم و حدود ۶ میلیارد تومان بدهی است که مربوط به عملکرد سال گذشته است و ما طلبکاریم.

**نحوه تعامل بهزیستی با بخش خصوصی چگونه است؟

* با این بخش قرارداد داریم که صلاحیت عمومی و اختصاصی باید لحاظ کنند. که باید صلاحیت عمومی را از طریق گزینش و حراست گرفته و در صلاحیت اختصاصی در حوزه تخصصی مربوطه نظر بهزیستی را جلب کنند. این در حالی است که مجوز ما از موسسات خیریه و غیرانتفاعی ۳ یا ۵ ساله است و پایان هر سال حساب های مالیاتی آنها اخذ می شود.

**برخی موسسات خیریه گاها” دچار تخلفاتی شده و اعتماد مردم را سلب می کنند،با این موسسات چگونه برخورد می کنید؟

* در کنار دستورالعمل ماده ۲۶ که مسئولیت صدور مجوزها را تعیین می کند دستورالعمل نظارتی هم وجود دارد که رسیدگی و حکم صادر می کند ما مواردی داشته ایم مرکزی که نگهداری سالمند، معلول و بیمار روانی را مجوز داشته اما تخلف کرده و ما پلمب کرده ایم. ما به جهت نظارت خوب عمل می کنیم و چنانچه تخلفی ببینیم تذکر، اخطار و تعطیلی به آن مرکز می دهیم. اما موسساتی که از ما مجوز ندارند مانند مهد کودک ها اگر تخلفی از آنها گزارش شود مبنی بر اعمال خشونت یا انجام کار غیرحرفه ای از سوی مربیان با آنها برخورد شدید می کنیم. این مهد کودک ها که زیرنظر بهزیستی هستند باید تابلوی بهزیستی را داشته باشند و شرح فعالیتشان نصب شود. همچنین در تمام مهدهای بهزیستی پرسنل زن باید باشد و مردان فقط می توانند صاحب امتیاز باشند.

**با مهدهای غیرمجاز چگونه برخورد می کنید؟

– هیچ نهادی در حاکمیت و دولت اجازه تاسیس مهد کودک ندارد مگر با اخذ مجوز کتبی از بهزیستی چون طبق قانون متولی صدور مجوز مهد کودک ها با بهزیستی است و نهادهای انتظامی، نظامی، حاکمیتی و دولتی اگر درخواست دارند به آنها می دهیم اما نمی توانند به سلیقه خود تابلو بزنند و اگر تخلفی کنند سیستم قضایی ورود می کند. باید از سوی اداره اماکن استعلام شود چرا که می تواند مجوزهای تمام موسسات را بررسی و به آنها ورود کند. به مهدهای غیرمجاز هم می تواند ورود کند و توسط دستگاه قضایی اقدام به پلمب آن کند.

**آیا در مهدهای غیرمجاز هم بازرسی دارید؟

*در ساختار سازمانی به بخش هایی که مجوز مهد کودک دارند سرکشی می کنیم و آنهایی که از ما مجوز ندارند اجازه ورود را نداریم و بازرسان ما نمی توانند به آنجا بروند. بنابراین موسساتی که از بهزیستی اجازه فعالیت نگرفته اند کار غیرقانونی کرده اند و والدین باید با شماره ۳۰۰۰۰۱۲۳۳۳ تماس بگیرند و به ما گزارش دهند اما اینکه ما خودمان بگردیم و ببینیم کدام یک اجازه فعالیت دارد یا نه بر عهده ما نیست و آماری که چه تعداد مهد غیرقانونی وجود دارد را نداریم. در حال حاضر ۸۳۵ مهد کودک در استان تهران مجوز دارد اما عناوینی مثل سرای محله، خانه اسباب بازی، مهد زبان و غیره قانونی نیست، خانواده ها باید حساسیت خودشان را بیشتر کنند و کودکان زیر ۶ سال خود را به مهدهایی ببرند که اولین نشانه یعنی تابلوی بهزیستی را داشته باشد.
ما می بینیم برخی از مهدهای غیرمجاز شربت خواب آور به کودکان می دهند، رفتارهای خشونت آمیز دارند، گاهی پرسنل مرد در مهدها حضور دارد اما با همه اوصاف بازرسان بهزیستی اجازه ورود ندارند. متاسفانه اخباری که از تخلفات مهدهای غیرمجاز می آید به فعالیت مهدهای بهزیستی آسیب می زند.
در سطح ملی و استانی باید این اتفاق بیفتد که همه سازمان ها مکلف شوند مجوز مهد را از بهزیستی بگیرند چراکه برخورد با فعالیت غیرمجاز بخش های مختلف در توان بهزیستی نیست فقط می تواند ایجاد حساسیت کند.

**برای اینکه بازرسان بهزیستی را به مهدهای غیرمجاز راه بدهند چه کرده اید؟

*کاری نکرده ایم فقط در فرصت هایی که پیش می آید از طریق رسانه ها اعتراضات خود را و تبعات ناگواری که ممکن است در این مهدها رخ دهد را گوشزد می کنیم اگر هر دستگاهی به وظایف قانونی خود عمل کند نیازی به ورود ما نیست. در اینجا اداره اماکن باید حسابرسی دقیق کرده و ورود کند. سازمان تعزیرات و نمایندگان بهداشتی در یک نظام تیمی به همراه نماینده بهزیستی برای بازرسی به مهدها می روند اما برای برخورد با غیرمجازها ما کاری نمی توانیم کنیم ما متولی هستیم و برای اعطای مجوز به هر فرد متقاضی تسهیل گری می کنیم و در قانون به صراحت آمده که مسئول رسیدگی به تخلفات این چنینی اداره اماکن است و ما متولی برخورد نیستیم.

**امکان انتشار اسامی مهدهای مجاز وجود دارد؟

*می توانیم تمام لیست مهدهای کودک را منتشر و نام صاحب امتیاز آنها را در سایت قرار دهیم تا خانواده ها بدانند که کدام مهدها مجاز و کدام یک غیرمجازند و بر اساس نظام رتبه بندی نیز مهدها ستاره دار می شوند. مهدها باید شهریه های خود را نصب و اعلام کنند میزان شهریه در تابلویی باید در معرض دید مراجعان باشد و نحوه محاسبه آن نیز قابل انجام است اما خانواده ها بدانند هر نوع وجهی خارج از ضابطه بهزیستی باشد قابل برخورد و پیگیری است. شهریه های بالا در نقاط بالای شهر تهران نیز به دلیل اجاره زیادی است که می پردازند گاهی تا ۵۰ میلیون تومان اجاره می دهند و شاید در جایی اجاره ۵ میلیون تومان باشد و این امر بر میزان شهریه مهد تاثیر می گذارد. برای تعیین شهریه فقط بهزیستی نیست که دخیل است اداره تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف کنندگانی است در تعیین آن نقش دارد.

**گاهی اخباری مبنی بر خرید و فروش نوزاد در رسانه ها منتشر می شود،صحت دارد؟

*در مورد سرویس دهی به شیرخوارگاهان نیز گزارش هایی می آید مبنی بر اقدامات غیرقانونی مانند خرید و فروش کودک و نوزاد که باید بگویم مصداق گزارشی آن را ندیدم اما ممکن است در کشور رخ داده باشد و پرونده قضایی هم تشکیل شده باشد با این وجود چون احساس کردم ممکن است وجود داشته باشد شرایطی را فراهم کرده ایم به این صورت که اگر ۱۰ سال پیش کودکی سپرده شده و فاقد شناسنامه است به محض مراجعه به بهزیستی شرایطی فراهم خواهد شد تا به صورت قانونمند کودک در خانواده زندگی کند و پرونده ای برایش تشکیل می دهیم. اما آماری از خرید و فروش کودک در دست نیست.

**حضور سلبریتی ها در جلب کمکهای مردمی و عدم واریز کمک به نیازمندان در جامعه وجود دارد،بهزیستی با این مقوله چگونه برخورد می کند؟

* باید گفت که موسسات خیریه از سه مرجع قانونی، استانداری، بهزیستی و نیروی انتظامی مجوز می گیرند. این امر اتفاق خوبی نیست و به نظر می رسد باید مرجع صدور مجوز این موسسات، یک دستگاه باشد یا حتی اگر چند دستگاه مرجع صدور است بهتر است کمیته نظارتی وجود داشته باشد که رسیدگی کند و این کمیته می تواند با محوریت فرمانداری کار کند. مجوزهای خیریه ای که ما می دهیم در بحث نگهداری از معلولان، سالمند، کودک شبه خانواده، بد یا بی سرپرست است و در پایان هر سال این موسسات مکلفند حسابرسی مالیاتی داشته باشند و برای تمدید آن باید عملیات مالی خود را ارائه دهند در این صورت ما مجوزشان را تمدید نمی کنیم و اگر وجهی از بهزیستی می گیرد باید عملکردش را شرح دهند. همین طور برای جلب و جذب مشارکت ها هم یک مجوز جداگانه باید از بهزیستی بگیرد این گونه نیست که هر موسسه یا فردی بتواند به راحتی کمک های مردمی را جذب کند. نظارت بر موسسات خیریه جای کار دارد هر چند آنهایی که مجوز دارند به طور مشخص کار می کنند اما در مجموع برای سامان دادن به آنها مانند اتفاقی که در زلزله کرمانشاه افتاد و ما از ۱۰ استان تمام امکانات را بسیج کردیم باید این گونه رفتار شود که در مواقع بحرانی تمام موسسات یکی شده و با یک نظارت درستی کمک ها توزیع شود.

**برای سامان دادن به زنان و دختران آسیب دیده و فراری چه می کنید؟

*در مورد زنان و دختران بی سرپناه، معتاد یا فراری نیز همانند وضعیتی که کودکان و سالمندان دارند در گروه افراد آسیب دیده اجتماعی قرار می گیرند و به صورت خودمعرف یا ارجاع از طریق مقامات قضایی در مراکز اقامتی سر راهی و موقت پذیرش می شوند.مشکلی از نظر ظرفیت پذیرش زنان و دختران آسیب دیده نداریم، در جاهایی به دلیل مهاجرت پذیری در استان تهران مشکل داریم چرا که منابع ما متناسب با وضعیت آسیب ها نیست، چالش هایی ایجاد شده و ما نیازمند حمایت های حقوقی و اعتباری بیشتری هستیم. در حال حاضر در شهر تهران دو مرکز اورژانس اجتماعی، در شمیرانات دو مرکز و در ری یک مرکز اورژانسی اجتماعی وجود دارد و به طور کلی در پایتخت ۱۸ مرکز اورژانس اجتماعی فعالیت دارد.

**در مورد بزرگترین مشکل بهزیستی بگویید؟

*باید بگویم ۲۱ سال در بهزیستی کار کردم اما بزرگترین مشکلش این است ماموریت هایی که به بهزیستی داده شده خیلی فراتر از توانش است ما دولتی هستیم و با واسطه با دولت سروکار داریم. منظورم وزارت رفاه است. این در حالی است که گسترش آسیب های اجتماعی را داریم و ماموریت بهزیستی آن گونه که تعریف شده باید جایگاه سازمانی و اداری بالاتری داشته باشد. وقتی مسئولیتی جدید به بهزیستی سپرده می شود مانند نگهداری از معتادان متجاهر نمی توانیم بگوییم قبول نمی کنیم اما تمام امکانات و ظرفیت معتادان صفر تا صد در اختیار بهزیستی نیست، منابع پراکنده است و قطره چکانی پول به دست ما می رسد و در آخر آرزو می کنم که آدم خسته، نگران و غمگین در خیابان ها نبینم و شاهد نشاط و امید در زندگی همه مردم، اقشار و گروه های سنی باشم.

دیدگاهتان را بنویسید