وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

اقدامات مستمر یک خیریه مردم نهاد برای رفع محرومیت از دروازه غار

یک تشکل خیریه مردم نهاد از دو هفته پیش خدمات رایگان پزشکی و مددکاری خود را در دروازه غار شروع کرده و به گفته رئیس این مرکز تا رفع محرومیت از منطقه در محله دروازه غار به کار خود ادامه خواهند داد. به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محله دروازه غار علیرغم داشتن قدمتی تاریخی، طی دهه های اخیر در معرض بسیاری از آسیب های اجتماعی نظیر کودکان کار، اعتیاد، حاشیه نشینی و کارتن خوابی قرار گرفته است. اما روز جمعه ۲۵ آبان یک مجموعه خیریه مردمی، محله دروازه غار را برای خود دروازه خدمت و جهاد تعریف کرد تا بتواند با اقداماتی که انجام می دهد، به سهم خود از سنگینی بار محرومیت در این منطقه بکاهد و لبخند رضایت بر لبان مردم این منطقه بنشاند.

این مجموعه که طی چند روز گذشته در یکی از ساختمانهای شهرداری در این محله خدمت رسانی کرد، مجددا در تاریخ ۹ آذر در این محل حاضر خواهد شد تا به نیازمندان خدمات رایگان دهد. حسین بابازاده رئیس و موسس مجموعه «زندگی خوب» در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: تلاش می کنیم تا در این محله یک دفتر دائمی تاسیس کنیم تا بتوانیم در طول سال از مردم این محله حمایت کنیم و تا به نتیجه رسیدن کار از منطقه خارج نخواهیم شد. بابازاده با بیان اینکه این نهاد خیریه از سال ۹۱ کار خود را شروع کرده، گفت: تشکیلات ما یک مجموعه خیریه فعال و تخصصی در عرصه آسیب های اجتماعی و به طور ویژه در حوزه حاشیه نشینی است. رئیس این خیریه مردم نهاد با اشاره به ویژگی های خاص محله دروازه غار گفت: تراکم جمعیت، آسیب های اجتماعی و کارتن خوابی سبب شده که زندگی خوب این منطقه را به عنوان بیست و چهارمین نقطه فعالیتش انتخاب کند. بابازاده با بیان اینکه این مجموعه دارای گروه های پزشکی و مددکاری است، اظهار کرد: با استقرار دفتر دائمی می توانیم در طول سال خدمت رسانی کنیم و هدف ما از این کار خارج کردن خانواده ها از عرصه آسیب است.

وی تصریح کرد: اگر این آسیب، کودک کار باشد، ما موظف هستیم کودک کار را از کار خیابانی بازنشست کنیم و اگر این آسیب بی خانمانی افراد باشد، ما وظیفه داریم تلاش کنیم تا امکان سکونت در محیط های ایمن را برای افراد فراهم کنیم و در حوزه آموزش و توانمندسازی و اشتغال هم اقدامات مناسب انجام دهیم. وی با بیان اینکه این مجموعه دارای ۱۴۰ عضو سازمانی است که در این جمعه ۷۰ نفر آنها در این مرکز مستقر هستند، گفت: ما دارای ۱۰۰۰ هوادار و عضو غیررسمی هستیم که با کمک های خود مجموعه را در مسیر رسیدن به رفع محرومیت یاری می کنند.بابازاده با بیان اینکه مجموعه «زندگی خوب» در حوزه های پزشکی، پرستاری، مامایی، روانشناسی، مشاوره خانواده، علوم تربیتی، مددکاری اجتماعی و توانبخشی به افراد نیازمند خدمات رسانی می کند، اظهار کرد: ساختمانی که امروز مستقر شده ایم متعلق به شهرداری تهران است که به صورت موقت و رایگان و به منظور استفاده در روز جاری در اختیار ما قرار گرفته است.بابازاده با بیان اینکه هر روز فعالیت زندگی خوب صد میلیون تومان هزینه دارد، گفت: این هزینه ها فقط از طریق منابع مردمی و حمایت هایی که از قرارگاه اجرایی ستاد فرمان امام صورت می گیرد، تامین می شود. وی خاطرنشان کرد: تا به حال در تهران هزینه های «زندگی خوب» را مردم تامین کرده اند و در بخش حکومتی هم فقط ستاد اجرایی امام(ره) به ما کمک کرده است.

شناسایی و بورسیه تحصیلی کودکان کار
به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، این مجموعه طی فرآیندی کودکان کار و آسیب پذیر را شناسایی می کند و طی اقدامات بعدی آنها را تحت حمایت قرار می دهد. فریده دولت خواه مربی کودک مجموعه زندگی خوب در گفت وگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به ساز و کار این مجموعه برای حمایت از کودکان گفت: ما در این بخش کودکان نیازمند را شناسایی می کنیم و در حد توان به منظور حمایت از آنها لوازم التحریر مورد نیازشان برای تحصیل را تامین می کنیم؛ بچه هایی که دارای استعداد خاص هستند و یا از لحاظ تحصیلی هوش و توان وافری دارند بورسیه تحصیلی می شوند. این مربی کودک تصریح کرد: علاوه بر این در گفت وگوهایی که با بچه ها می کنیم کودکان کار را شناسایی می کنیم و سپس در قسمت مددکاری برای آنها پرونده تشکیل می شود تا اقدام به رفع نیازهای آنها شود.وی با بیان اینکه در اقدامات گذشته ۳۹ کودک کار را در کرج بازنشست کردیم، اظهار کرد: با نظارتی که بر آنها داریم دیگر کار نمی کنند. امروز هم در این مرکز ۵ کودک کار را که دست فروشی می کردند شناسایی کردیم تا اقدامات لازم بر جلوگیری از کار آنها صورت گیرد.

حضور جهادی دانشجویان رشته های پزشکی
این مرکز خیریه در حوزه خدمات پزشکی هم موفق شده با همکاری گروهی از دانشجویان پزشکی اقدام به خدمات رایگان پزشکی و دندانپزشکی کند.
مبینا توحیدیان مسئول کار گروه پزشکی مجموعه زندگی خوب و تکنسین اتاق عمل در گفت وگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به خدمات پزشکی این مجموعه گفت: در این قسمت دارای پزشکان عمومی، متخصص و دندانپزشک هستیم که به مراجعه کنندگان خدمات می دهند.
وی تصریح کرد: متقاضیان مراجعه به دندانپزشک ابتدا تست HIV می دهند و پس از دقایقی که نتیجه تست مشخص شد، سپس تحت درمان قرار می گیرند. مسئول کار گروه پزشکی زندگی خوب با بیان اینکه خدمات پزشکی ما شامل دو بخش می شود، گفت: در یک بخش دانشجوهای پزشکی خدمات می دهند و در قسمت غربالگری هم اگر کسی از حیث قند خون و یا فشار خون مشکل داشته باشد، پس از غربال شدن به پزشک مربوطه ارجاع داده می شود.

وی تصریح کرد: در این ایستگاه های جهادی ما متوجه شدیم که خیلی از افراد دارای قندخون هستند. سعی ما این است که همه داروها را تامین کنیم ولی ممکن است داروهای خاصی که مربوط به بیماران سرطانی است را نداشته باشیم. در صورتی که پزشک متخصص تجویز کند، افراد نیازمند به داروهای سرطانی به داروخانه هایی که با ما همکاری می کنند ارجاع داده می شوند. توحیدیان در خصوص نحوه تامین داروها و لوازم پزشکی گفت: افراد خیری که با ما همکاری می کنند معمولا یا به حساب موسسه پول واریز می کنند و یا گروهی از آنها که خود داروسازی می کنند برای ما دارو می فرستند.

حضور داوطلبانه دانشجویان دندانپزشکی ارتش
در قسمت خدمات دندانپزشکی، امروز گروهی از دانشجویان دانشکده علوم پزشکی ارتش که دانشجوی ترم ۶ دندانپزشکی هستند به صورت داوطلب حاضر شده اند و به نیازمندان خدمات می دهند. یکی از این دانشجویان در گفت وگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: بعد از اینکه ما برای همکاری به این مرکز اعلام آمادگی کردیم آنها با ما تماس گرفتند و مقرر شد برای همکاری با آنها امروز در این محل حاضر شویم. وی با بیان اینکه برای حضور ما هیچ مکاتبه اداری صورت نگرفته، اظهار کرد: ما خودمان به صورت داوطلب حاضر به همکاری شده ایم تا در حوزه درمانی ارائه خدمات دهیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر برای خدمات مطلوب دندانپزشکی نیاز به دستگاه ایکس ری و رادیوگرافی داریم که فقدان این موارد مانع از خدمات عصب کشی و کارهای پیچیده دندانپزشکی می شود. وی افزود: با امکانات فعلی فقط می توان اقدام به کشیدن دندان و یا پر کردن آن کرد و بقیه خدمات به دلیل نبود امکانات انجام نمی شود.این دانشجوی رشته دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارتش اظهار کرد: کلیه خدمات پزشکی و دندانپزشکی در این مرکز به صورت رایگان انجام می شود؛ در حالی که بیرون از مرکز هزینه ای در حدود ۱۰۰ هزار تومان خواهد داشت. وی یکی دیگر از کمبودهای این مرکز را صندلی های مخصوص کار دندانپزشکی عنوان کرد و گفت: همکاران ما به سختی کار می کنند و این وضعیت باعث کاهش کیفیت کار می شود. وی افزود: کافی نبودن لوازم کار باعث می شود که ما آنها را استریل کنیم و یک فرآیند نیم ساعته را طی کنیم که این هم موجب تاخیر کار می شود.

تامین وسایل مورد نیاز منازل
بخش مددکاری این مرکز با شناسایی و تشکیل پرونده برای خانواده های نیازمند اقدام به تامین اقلام ضروری زندگی آنها نظیر گاز و یخچال می کند.
سرپرست بخش مددکاری مجموعه زندگی خوب در گفت وگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در این قسمت کودکان کار، خانواده های بی بضاعت و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش قرار می گیرند؛ ما با دریافت نشانی منازلشان به آنجا می رویم و نسبت به تامین آنچه که نیاز منزلشان است، اقدام می کنیم.مریم کارگر خاطرنشان کرد: زندگی خوب برای خدمت رسانی به نیازمندان هیچ محدودیتی از حیث ملیت افراد ندارد و آنچه برای ما مهم است، کمک به انسان های نیازمند است چنانچه ما در این مرکز مراجعه کنندگانی داریم که تبعه کشور افغانستان هستند و از خدمات ما بهره مند می شوند. وی با بیان اینکه بعد از شناسایی نیازمندان ظرف مدت ۱۰ روز نیازهایشان تامین می شود، گفت: پس از دادن اقلام مورد نیاز به خانواده هایی که بعضی اوقات دارای فرد معتاد هستند به آنها تاکید می کنیم این اجناس فقط برای یکبار داده شده است.

گلایه خیریه از عدم همکاری سلبریتی ها
اما با تمام تلاشهای بی ادعایی که نیروهای این مجموعه مردم نهاد انجام می دهند، دل رئیس این مرکز از خودداری سلبریتی ها از هر گونه حمایت اعم از مالی و یا دعوت به کمک های مردمی در فضای مجازی خون است.

بابازاده رئیس این مرکز خیریه در گفت وگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص کمک های سلبریتی ها و افراد مشهور گفت: آنها هیچ فعالیت مثبتی در حمایت از کارهای موسسات خیریه ندارند و از ما هم هیچ نوع حمایتی نکرده اند. وی با بیان اینکه از بسیاری از آنها خواسته شد تا با انتشار یک خط پیام و محتوا در صفحات شخصی خود در فضای مجازی از مردم درخواست کمک کنند، اظهار کرد: آنها از این کار امتناع کردند؛ لذا مجموع شرایط نشان می دهد هدف سلبریتی ها از فعالیت اجتماعیشان بیشتر تکمیل حلقه شهرت خودشان است. بابازاده با بیان اینکه آنها بیشتر بدنبال کارهای فانتزی بی ثمر هستند و تمایلی به انجام کارهای مفید ندارند، گفت: با برخی از فوتبالیست های تیم ملی، خوانندگان و بازیگران صحبت کردیم که فراخوان کمک به «زندگی خوب» را بدهند ولی هیچ یک، هیچ کمکی نکردند.بابازاده با بیان اینکه نمی دانم پول هایی که اینها جمع آوری می کنند به کجا می رسد، اظهار کرد: تا حالا ندیده ام آنها به کسی کمک کنند و لذا از مردم می خواهم به این فساد اقتصادی دامن نزنند.

ودود حیدری رئیس قرارگاه جهادی خدمت رسانی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) که به عنوان حامی این مجموعه در این محل حضور داشت در گفت وگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: سلبریتی ها یک ظرفیت اجتماعی دارند که نمی توان از آنها غافل شد.
وی افزود: در همه جای دنیا از ظرفیت سلبریتی ها در امور خیریه استفاده می شود اما ما در داخل ایران سازوکاری برای هزینه کردن کمک های مردمی در یک کانال مشخص نداریم و آنها هزینه ها را کاملا به صورت سلیقه ای انجام می دهند که گاهی اوقات هم به نفع محرومین نیست؛ شاهد مثال آن هم همین مجموعه زندگی خوب است که وقتی به سلبریتی ها مراجعه می کنند با امتناع آنها روبرو می شوند.

حیدری خاطرنشان کرد: پیام این امتناع این است که آنقدر که این فضا برای مطرح شدن سلبریتی ها وجود دارد، کمتر برای محرومیت اهمیت دارد و آنها می خواهند بیشتر از این بستر اجتماعی برای تحکیم وضعیت خودشان استفاده کنند. وی با بیان اینکه در بعضی از مواقع مانند زلزله کرمانشاه کمک های سلبریتی ها نمایان بوده، اظهار کرد: اما در بسیاری از مواقع شاهد اقدام موثر از سوی آنها نبوده ایم.حیدری تاکید کرد: اگرچه ندیدن دلیل بر نبودن نیست اما من ندیدم که یک خروجی مشخصی از کمک های سلبریتی ها وجود داشته باشد. به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، این خیریه مردم نهاد مجددا در تاریخ ۹ آذر ۹۷ با حضور در محله دروازه غار به خدمات خود ادامه خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید