وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

ریاست جدید سازمان اوقاف چه سوابقی در کارنامه‌اش دارد؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، پس از گذشت چند ماه از گمانه‌زنی‌ها برای تغییر ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه، صبح امروز با حکم وزیر فرهنگ  و ارشاد اسلامی ریاست جدید این سازمان تغییر کرد و حجت‌الاسلام «سید مهدی خاموشی» رییس اسبق سازمان تبلیغات اسلامی جایگزین حجت‌الاسلام «علی محمدی‌سیرت»، روحانی ۵۸ ساله‌ای شد که از سال ۸۸ در این سازمان مسئولیت داشته است.

حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی، در سال ۱۳۴۱ در تهران متولد شد. وی از سال ۱۳۶۰ تحصیلات حوزوی خود را آغاز کرد. وی دارای دکترای فقه و حقوق جزا با عنوان رساله “بررسی فقهی و حقوقی اصل قانونی بودن جرائم و مجازات ها” از مدرسه عالی شهید مطهری است.

سید مهدی خاموشی از سال ۱۳۶۱ در مقطع متوسطه به تدریس پرداخت. وی مسئولیت‌های سیاسی و اجرایی نظیر عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، ریاست سازمان تبلیغات اسلامی، عضویت در شورای فرهنگ عمومی کشور و همچنین عضویت در هیئت نظارت بر نشر کتاب در حوزه بزرگسال را بر عهده داشته است.

مسوولیت‌ها و سوابق اجرایی

مدیر آموزش متوسط مدرسه عالی شهید مطهری از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۸۰
ریاست سازمان تبلیغات اسلامی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۷
عضو هیأت امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی
عضو شورای فرهنگ عمومی کشور
از اعضای هیئت نظارت بر نشر کتاب در حوزه بزرگسال از سال ۱۳۹۲

خاموشی حالا می‌خواهد به کرسی ریاست سازمانی تکیه زند که وظایفی متفاوت از سازمان تبلیغات دارد.

ساختار سازمان اوقاف و امور خیریه

سازمان اوقاف و امور خیریه تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کند. سرپرست این مجموعه را نیز وزیر فرهنگ انتخاب می‌کند. مراکز اصلی یعنی سازمان مرکزی و ادارات مرکز استان‌ها برای انجام وظایفی که طبق قانون بر عهده سازمان اوقاف و امور خیریه گذاشته شده است به چهار معاونت تقسیم شده‌اند. هر کدام از این معاونت‌ها سرپرستی انجام امور مربوط به حوزه فعالیت خود را بر عهده دارند . این چهار معاونت در واقع ساختار سازمان اوقاف و امور خیریه را تشکیل می‌دهند که از قرار زیر است :
معاونت امور اوقافی و امور خیریه؛ اداره کل امور اوقافی، اداره کل تحقیق، دفتر حقوقی و ثبتی، دفتر اسناد و شناسایی موقوفات و دفتر آمار و انفورماتیک، ادارات و دفاتر مشمول این معاونت هستند.
معاونت بقاع و اماکن متبرکه؛ اداره کل بودجه و حسابداری بقاع متبرکه و اداره کل هیأت امناء بقاع متبرکه و موسسات خیریه زیر نظر این معاونت هستند.
معاونت اداری و مالی و امور مجلس؛ که شامل چهار اداره از جمله اداره بودجه، تشکیلات و آموزش، اداره کل امور مالی، اداره مهندسی و عمران و دفتر امور مجلس است.
معاونت امور فرهنگی؛ شامل دفتر امور دینی و اعزام مبلغ، دفتر انتشارات آثار اسلامی و دفتر آموزش و مسابقات قرآنی است.

دیدگاهتان را بنویسید