وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

کاهش ۲۰ درصدی کمک های نقدی خیرین به آسایشگاه کهریزک

مدیرعامل موسسه خیریه کهریزک از کاهش ۲۰ درصدی کمک های خیرین به آسایشگاه کهریزک خبر داد و گفت: برای مصرف پوشک و دارو با مشکلاتی مواجه هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر ، حسن احمدی در نشست خبری روز دوشنبه گفت: در سال ۱۹۵۰ تعداد سالمندان ۶۱۱ میلیون نفر بود که این تعداد در سال ۲۰۱۷ به یک میلیارد و ۲۸۸ هزار نفر رسید به طوری که در این سال ۵.۸ درصد جمعیت جهان را سالمندان تشکیل دادند. وی گفت: در سال ۱۳۳۵ در ایران یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر سالمند بود که در سال ۱۳۹۰ تعداد آنها به ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر رسید. پیش بینی می شود در سال ۱۴۲۰، ۱۳.۵ درصد جمعیت ایران سالمندان باشند و در سال ۱۴۳۰ نیز ۳۱ درصد جمعیت  را سالمندان تشکیل دهند. وی با اشاره به اینکه در سال ۹۰ به ازای هر ۱۰۰ زن سالمند ۹۹ مرد زندگی می کند که علت این موضوع افزایش باروری، کاهش مرگ و میر و افزایش بهداشت بود.

احمدی تاکید کرد: در سال ۵۵  عمر مفید بعد از سالمندی ۱۲.۵ سال بوده که در سال ۹۰ به ۱۵ سال و در سال ۱۴۰۰ نیز به ۱۷ سال برسد. وی گفت: در حال حاضر ۸۳۸ سالمند در کهریزک تهران زندگی می کنند که متوسط سن این افراد ۸۰ سال است و ۵۴۹ زن و ۲۸۹ سالمند مرد هستند. به گفته مدیرعامل موسسه خیریه کهریزک، در کهریزک البرز ۴۸۹ سالمند با میانگین سنی ۷۹ سال زندگی می کنند که ۲۸۴ زن و ۱۷۵ مرد هستند در مجموع ۱۲۹۷ سالمند به صورت شبانه روزی در کهریزک تهران و البرز زندگی می کنند.

وی با اشاره به اینکه ۳۵۰ سالمند از طرح مراقبت های در منزل بهره مند می شوند گفت: مراقبین، خدمات را به سالمندان در طرح مراقبت در منزل با ۵۰۰ هزار تومان و کمتر از آسایشگاه ارائه می کنند در حالی که در آسایشگاه این هزینه دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

وی گفت: از دولت درخواست می کنیم با افزایش پوشش طرح مراقبت در منزل سالمندان نیازمند بیشتری را تحت پوشش قرار دهد.احمدی با تاکید بر اینکه ۳۵۰ نفر در ماه از مراقبت های روزانه برخوردار می شوند، گفت: در مجموع طرح مراقبت در منزل و طرح روزانه ۳ هزار و ۸۱ سالمند تحت پوشش هستند.مدیرعامل موسسه خیریه کهریزک با تاکید بر اینکه ۸۶ درصد کمک های کهریزک از طرف کمک های مردمی تامین می شود گفت: ۱۴ درصد نیز از طریق نهادهایی که مددجو معرفی می کند تامین می شود. وی گفت: سازمان بهزیستی در سال ۹۷ به ازای هر سالمند یک میلیون و ۵۰ هزار تومان و کمیته امداد ۲۰۰ هزار تومان باید پرداخت کند که سه ماه اول سال را پرداخت کرده اند و مابقی هنوز مانده است. مدیرعامل موسسه خیریه کهریزک با اشاره به اینکه تنها هزینه تامین پوشک سالمندان ماهیانه ۳ میلیارد تومان است، گفت: با افزایش قیمت ارز تا بهمن ماه با کارخانه پوشک قرارداد داریم و بعد از آن  نمی دانیم برای تامین پوشک چه کاری باید انجام دهیم و در صورت عدم تامین پوشک سالمندان زخم بستر و یا مشکلات عدیده ای را دچار می شوند.

احمدی با اشاره به اینکه دارو، پوشک و مواد غذایی سه نیاز اصلی سالمندان در کهریزک است، گفت: تا آخر شهریور ماه ذخیره دارو داشتیم و بعد از آن باید وارد مذاکره برای تامین نیازهای آنها شویم. وی تاکید کرد: در مجموع کمک های نقدی خیرین ۲۰ درصد نسبت به ماه گذشته کاهش پیدا کرده اما کمک های غیرنقدی کم نشده است. مدیرعامل موسسه خیریه کهریزک گفت: پیش بینی می شود با آغاز تحریم ها در آبان ماه در مضیقه قرار بگیریم که امیدواریم با بودجه انقباضی و صرفه جویی در سوخت و همچنین کنترل اضافه کار کارکنان بتوانیم برخی مشکلات مان را حل کنیم. مدیرعامل موسسه خیریه کهریزک گفت: با کاهش پذیرش مواجه نیستیم و در حال حاضر  در کهریزک تهران ۲۵ و کرج ۲۰ نفر پشت نوبت هستند.

وی گفت: در حال حاضر میانگین عمر مفید سالمندان در آسایشگاه ۱۴۰۰ روز است که با برنامه ریزی های انجام شده قصد داریم عمر مفید آنها را به ۱۷۰۰ روز برسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید