وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

صف مردم روبه روی کمیته امداد و خیریه ها

گروه جامعه: عضو شورای شهرستان بشرویه با اشاره به مشکلات این شهرستان گفت: حقیقت را می گویم، مدیرانِ ما فقط به فکر حقوق و میز خود هستند. هر شهروندی که به شهرداری مراجعه می کند، به اصطلاح می خواهند بلافاصله گوش او را ببرند و اذیتش کنند. قیمت اجناس سه برابر افزایش یافته است و مردم شهر و روستا روبه روی کمیته امداد و خیره ها جمع می شوند.
شهرستان بشرویه با مرکزیت شهر بشرویه، از شهرستان های استان خراسان جنوبی است. این شهرستان تا آبان سال ۱۳۸۷، یکی از بخش های شهرستان فردوس بود، اما از آن پس به شهرستان ارتقا پیدا کرد. بشرویه در فهرست مناطق محروم و کمتر توسعه یافته در امور حمایتی قرار دارد، با این حال سرشار از باغ های پسته و آثار تاریخی ست و ششمین شهر خشتی و گلی کشور محسوب می شود.

مدیرانِ ما فقط دنبال میز و حقوق ماهیانه هستند
ادریس حسین زاده اول (عضو شورای شهرستان بشرویه و نماینده استان خراسان جنوبی در شورای عالی استان ها) با اشاره شرایط اقتصادی این شهرستان گفت: استان خراسان جنوبی، استانی بسیار فقیر است. ما مدیران ضعیفی داریم که از نگاه من؛ مدیریت کارآمدی ندارند. برخی از آنها فقط به دنبال میز و حقوقی هستند که ماهانه دریافت می کنند.عضو شورای شهرستان بشرویه با بیان اینکه گرانی های پیش آمده، آمار سوءتغذیه در شهرستان را بسیار افزایش داده است، افزود: به خاطر وضعیتِ درآمدی و اقتصادی مردم، شرایط بسیار نامناسب شده است. در حقیقت قیمت اجناس سه برابر افزایش یافته است، اما حقوق کارگران تغییر نکرده است و همین امر موجب کوچک شدن سبد کالای مردم شهرستان شده. روستاها به علت خشکسالی و بیکاری کم کم از جمعیت خالی می شوند. در این میان وضعیت شهرستان بشرویه که ۱۸ سال با خشکسالی دست و پنجه نرم کرده، اصلا مناسب نیست.

حسین زاده اول افزود: مردم روستاهای این استان ۷۵ درصد کشاورز و دامدار هستند که درست به اندازه همین میزان جمعیت، آنها با فقر مطلق روبرو هستند. درآمدها به شدت کاهش یافته و قیمت ها بالا رفته است. مردم جایی نمی توانند بروند. بیشتر آنها برای دریافت کمک کنار در خیریه ها یا کمیته های امداد جمع می شوند. اما این طور نیست که ساکنان روستاها بیرون در این مراکز جمع بشوند بلکه برخی از اهالی شهرها هم به خیریه ها پناه آورده اند.عضو شورای شهرستان بشرویه با اشاره به مشکلات حوزه سرمایه گذاری در این منطقه ادامه داد: وقتی یک نفر می خواهد در داخل شهرستان سرمایه گذاری کند، در مسیرهای بوروکراتیک ادارات و استانداری ها پدرش درمی آید. کارخانه هایی که در شهرستان وجود دارند، امروز وضعیت مناسبی ندارند و کسی در آنها سرمایه گذاری نمی کند.

نمی توانیم دختران و پسران جوان مان را با تریلی به اصفهان بفرستیم!
هیچ اتوبوسی از اینجا عبور نمی کند
حسین زاده اول با بیان اینکه مشکلات جاده ای؛ دسترسی و خروج از شهرستان را سخت کرده است، ادامه داد: اولین و آخرین باری که جاده ای از شهر بشرویه کشیده شد به ۵۵ سال پیش و زمان طاغوت بازمی گردد. ۱۵ سال است که ما به بن بست خورده ایم و خودروها کمتر به سمت منطقه ما می آیند. مسیرهای اطراف شهرستان ما برای رسیدن به مشهد تبدیل به بزرگراه شده و دیگر کسی از این مسیر عبور نمی کند. وی ادامه داد: ما با پلیس راه هم در این زمینه به مشکل برخوردیم حتی مساله را با سردار اشتری هم مطرح کردیم اما به نتیجه نرسیدیم. هیچ اتوبوسی از این منطقه عبور نمی کند. اگر دانشجویان بخواهند خود را به دانشگاه برسانند باید به شهرهای دیگر همچون طبس بروند چراکه اتوبوس از این منطقه عبور نمی کند. ما نمی توانیم دختران و پسران جوان مان را با تریلی به اصفهان بفرستیم!

حسین زاده اول با اشاره به پتاسیل ها و قدمت تاریخی این شهر افزود: شهر بشرویه دارای سابقه تاریخی است و ششمین شهر خشتی و گلی کشور محسوب می شود. اما به خاطر مساله جاده ای و تعصبات فرهنگی و مذهبی در حوزه گردشگری و توریسم با مشکل روبرو هستیم. البته طرح کویرنوردی در شهرستان با استقبال خوبی روبرو شد اما برخی نهادها روی آن انگشت گذاشتند و نگذاشتند ادامه پیدا کند. این منطقه دارای سابقه تاریخی و بناهای باارزش فراوانی است، اما سازمان میراث فرهنگی بهایی به ما نمی دهد. در شهر خانه های قدیمی با قدمت ۴۰۰ الی ۵۰۰ ساله وجود دارند که مربوط به دوران صفوی می شوند و می توان با بودجه اندکی جلوی تخریب آن ها را گرفت.

اهالی بشرویه فقط در باغات کارگری می کنند
نماینده استان خراسان جنوبی در شورایعالی استان ها ادامه داد: کویر بسیار بکری در بشرویه داریم. کویرنوردی در سه شب برگزار می شد اما همین مسائل باعث شد، ادامه پیدا نکند. ۷۵ درصد مردم این شهرستان کشاورز و باغدار هستند و شهرستان پر از باغ های پسته است. مالکیت حدود ۶۰ درصد از باغات در اختیار مردم شهرستان نبوده و آنها فقط در این باغات کارگری می کنند. در نتیجه درآمد حاصل از باغات هم داخل شهرستان هزینه نمی شود.عضو شورای شهر بشرویه در پاسخ به این سوال که آیا شهرداریِ این شهر کوچک، مانند برخی از شهرها در آستانه ورشکستگی قرار دارد، یا خیر، گفت: بودجه امسال شهر بشرویه نزدیک به هفت میلیارد تومان بود، اما شهرداری بدهکار مردم نیست. البته شهرداری بشرویه شرایط بلبشویی دارد و هر شهروندی که به شهرداری مراجعه می کند، به اصطلاح می خواهند بلافاصله گوش او را ببرند و اذیتش کنند.

وی گفت: در حقیقت شهرداری از نظر پاسخگویی، در وضعیت مناسبی قرار ندارد.حسین زاده اول در انتها با تاکید بر اینکه میزان دسترسی به امکانات پزشکی به خاطر طرح تحول نظام سلامت مناسب بوده و شهر دارای یک بیمارستان است، افزود: همه روستاها لوله کشی شده و به برق دسترسی دارند. شهرستان بشرویه مرزی نیست و می توان گفت شرایط بهتری نسبت به شهرستان های مرزی استان خراسان جنوبی دارد. شهرستان های مرزی بیشتر از شهرستان های مرکزی با مشکل آب مواجه هستند و آنقدر فقیر هستند که فقط می توانند از طریق پرورش شتر درآمدزایی کرده و دیگر کشاورزی معنایی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید