وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

حضور غرفه شرکت آرشیت مهر رایانه در دومین همایش ملی خیرماندگار

حضور غرفه شرکت آرشیت مهر رایانه در دومین همایش ملی خیرماندگار

از مراسم افتتاحیه دومین همایش ملی خیر ماندگار تا اختتامیه همایش

سخنرانی دکتر نعمت الله موسی پور « دبیر علمی همایش»

دبیر علمی همایش: خرد جمعی راه برون رفت از چالش هاست.

دکتر نعمت اله موسی پور دبیر علمی همایش خیر ماندگار در دومین روز همایش در ابتدای مراسم ضمن تقدیر و تشکر از مجریان و شرکت کنندگان همایش بیان کرد که گردهم آوردن این جمع کاری دشوار و در عین حال ارزشمند است. ایشان ادامه دادند که خیر و خیریه حرفهایی بسیار برای گفتن دارد ولی فرصت را برای عمل کردن غنیمت شمرده، ولی خیر امروز نیاز به گفت وگوی عالمانه هم دارد، گفت وگویی که منجر به هم افزایی شود، گفت و گویی که ضمن آن افراد و موسسات تجارب خود را بیان کرده و دیگران علاوه بر شنیدن و بهره برداری از آن، در زمان مناسب از آن انتقاد هم کرده و اینگونه یکدیگر را رشد دهند. خیر ماندگار در جامعه ما سبقه طولانی ندارد. ایشان افزودند که چالش های نیکوکاری در ایران امروزدر چند سطح نمود پیدا کرده است. سطح اول سطح کوچک، بومی و محلی است که در این سطح با چالش های اثربخشی، کارآیی، پاسخگویی و رقابت مواجه است. تمام این ها مواردی است که نهاد های بیرونی به وجود آورده اند. نهاد خیریه باید اعتماد و پذیرش اجتماعی را حفظ کند. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که کدام نهاد علمی یک روش معقول و علمی را برای نهادهای خیریه ایجاد کرده است که کارا باشد، پاسخ این است که جای چنین مواردی واقعا خالی است.

درسطح ملی با چالش هایی همانند: قانون، مدیریت، اقتصاد، تربیت و… است. در مورد قانون می توان گفت که هنوزمشخص نیست که در مورد نهاد های خیریه چه ارگانی باید مجوز دهد چه ارگانی باید نظارت کند و… در زمینه اقتصاد مسئله اینجاست که ما خیریه را به عنوان نهادی می بینیم که باید هزینه کند و آن را به عنوان نهادی نمی دانیم که می تواند چرخه اقتصادی داشته باشد. ایشان بیان کردند که ما باید به دنبال باز تولید خیران باشیم.
در ادامه سخنان خود در مورد چالش های نیکوکاری در ایران امروز افزودند که محیط جهانی هم یکی دیگر از چالش های پیش روی خیریه است، عدم وجود دیپلماسی، مصونیت از مهم ترین های آن است. اگر نهاد های خیریه نتوانند با نهادها بین المللی بدون نگرانی و انگی در سطح جهانی رایزنی و گفت وگو کنند، قطعا نمی توانند خدمات خود را با کیفیت بیشتری ارائه دهند.
دکتر موسی پور عنوان کردند که ما باید به علم جدید اعتماد کنیم و هدف این محفل ایجاد چنین اعتمادی بین نهاد خیریه و نهاد دانشگاه است. در سایه چنین اعتمادی می توانیم خدمات و عملکرد خود را بهبود ببخشیم. به نظر می رسد بنیاد خیریه آلاء در همایش اول خود توانست تا اندازه ای این مهم را عملی کند در نهایت باید گفت هدف این محفل پرده برداشتن از چالش های نیکوکاری و خیریه در جامعه امروز و استفاده از خرد جمعی برای حل این مسائل است.

 

محمد رضا دیانی رئیس مجمع کارآفرینان کشور

محمدرضا دیانی: اقتصاد ربوی کنز ثروت و نبودن ارزش از مهم ترین چالش های اقتصادی ماست.

محمد رضا دیانی رئیس مجمع کارآفرینان کشور در دومین روز همایش ملی خیر ماندگار در سالن همایش های بین المللی رازی در ضمن سخنرانی خود اعلام کردند یکی از مسائل اساسی در نظام امروز ما مسائل اقتصادی است، از هر دریچه ای که به مسائل کشور می نگریم به چالش های اقتصادی بر میخوریم، مسائل اقتصادی بسیاری از مسائل ارزشی نظام ما را تحت تاثیر قرار داده است. اگر با این مسائل بر مبنای ارزش های دینی برخورد نشود، قطعا دست آوردهای چهل ساله ما نابود خواهد شد. امروز بزرگترین گناهان مذموم دینی در اقصتاد ما به چشم می خورد. ایشان در ادامه افزودند که در کشور ما خلق ثروت به عنوان یک ارزش نیست و نگاه ما به فرد ثروتمند نگاه مذمومی است. ما ثروتمند را فردی حقه باز و بی اخلاق تصور می کنیم که از راهی نادرست اموال خود ر ابه دست آورده است.

آقای دیانی سخنان خود را با این پرسش ادامه دادند که ما امروز چند الگو در زمینه تولید ثروت ارائه کرده ایم؟ ایشان ادامه دادند که اقتصاد ربوی، کنز ثروت و نبودن الگوی ارزشی در خلق ثروت از چالش های مهم اقتصاد ماست. اقتصاد امروز ما اقتصاد دولتی است، در اقتصاد دولتی رانت، فساد و.. وجود دارد چون فضای رقابتی و نظارتی وجود ندارد.
رئیس مجمع کارآفرینان کشور ادامه دادند که ما برای امور خیر نیاز به منبع داریم و بدون آن نمی توان کار خیر را توسعه داد. بزرگترین چالش امر خیر در جامعه امروز نبود منبع پاک است. امروز باید روی کارآفرینی تمرکز شود.
ایشان در پایان سخنان خود بیان کردند که ما امروز نیاز داریم در حوزه امر خیر به اهم و مهم بپردازیم. باید سلیقه ها وذائقه های خود را به سمت اولویت دادن به امور خیر پیش ببریم.

 

پروژه مکسا؛ انجام مراقبت هیا حمایتی و تسکینی در منزل

در دومین روز «همایش ملی خیر ماندگار» دکتر حسن ابوالقاسمی، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری آلاء، به بیان تجربه پروژه مکسا در حمایت خیریه از بیماران سرطانی پرداخت. وی این پروژه را یک مدل موفق دراینجام امور خیریه دانست و بر اهمیت کار علمی در زمینه خیریه سلامت تاکید کرد.
این متخصص خون و سرطان با معرفی سرطان به عنوان بیماری قرن بیست و یکم، از آمار ۹۰۰ هزار مبتلا به سرطان در کشور اطلاع داد که سالانه حدود ۱۱۰ هزار بیمار جدید به این تعداد اضافه می شوند. ابوالقاسمی در ادامه افزود: یکی از ظرفیت های شگفت انگیز ما سرمایه های معنوی است که به صورت عمده در هیئات مذهبی خود را نشان داده اند. حالا این سوال مطرح است که که آیا نمی توان این ظرفیت معنوی مردم نهاد را در کنترل سرطان به کار گرفت؟
در ادامه دکتر ابوالقاسمی در بیان ضرورت الگوی مکسا از اهمیت مراقبت های حمایتی و تسکینی نام برد که در نظام سلامت و برنامه کنترل سرطان مغفول مانده است. این استاد دانشگاه شهید بهشتی مراقبت های حمایتی و تسکینی را رسیدگی به بیمارانی دانست که در حال طی درمان خود هستند، اما در این سیر درد بسیاری را تحمل می کنند. همچنین بیمارانی که دوره درمان خود را طی کرده، اما نیاز به باز توانی دارند. به اعتقادا ابوالقاسمی در این بخش دولت به تنهایی نتوانسته و نمی تواند به شکلی مناسب خدمات رسانی کند و نیاز به ورود جدی خیرین احساس می شود.
رئیس مرکز کنترل و پیشگیری آلاء، پروژه مکسا را انجام مراقبت های حمایتی و تسکینی در منازل بیماران عنوان کرد. به اعتقاد وی انجام خدمات در منزل علاوه بر آنکه باعث عدم اشغال تخت های بیمارستانی می شود، از نظر روانی و مالی برای بیماران نیز توجیه پذیر است.
این استاد دانشگاه در بیان نقاط قوت پروژه مکسا به عنوان یک مدل مراقبت در منزل از بیماران سرطانی را رسیدگی به بیماران صعب العلاج، هدفمند کردن هزینه های انجام شده برای درمان بیماران سرطانی، تعامل مناسب با وزارت بهداشت، ابداع یک مدل کاملا بومی در مراقبت از بیماران، عدم وجود هرگونه ارتباط مالی میان بیمار و بالینگر و در نهایت تربیت نیروی انسانی به منظور مراقبت از بیماران سرطانی دانست.

 

گسیل وقف و امور خیریه به سمت جریان های علمی

حجه الاسلام سید مهدی خاموشی ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه مهمان دومین «همایش ملی خیر ماندگار» بودند که در دومین رو این همایش به بیان نظرات خود پرداختند.
حجه الاسلام خاموشی با بیان ریشه انسانی امور خیر در جوامع انسانی و ریشه های وحیانی این بحث در ادیان الهی به بیان استنادات روایی و قرآنی در این خصوص پرداخته و در نهایت سرمایه را امانتی در نزد سرمایه دار عنوان نمودند که در معارف دینی ما راهکار ماندگاری سرمایه «فرهنگ وقف» دانسته شده است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه به مبحث وقف علمی اشاره نمودند که مدتی است در سازمان اوقاف مطرح شده و در چند جریان عمده از جمله جریان علمی قطع نخاع به منظور درمان بیماران قطع نخاع و همچنین جریان طراحی و ساخت موتورهای برقی به منظور کاهش مبتلایان به سرطان های ریه و غیره مورد حمایت این سازمان قرار گرفته اند.
ایشان با تاکید بر نگاه قرآنی به مبحث قرض الحسنه علت استعاره الهی «یقْرِضُ اللَّهَ» را وجه توانمندسازی دانست که حاصل عمل قرض الحسنه هست. ایشان در ادامه مدعی شدند اگر بر اساس این نگاه اولویت را به توانمند سازی بدهیم، جنبه علمی امور خیریه، برکات فراوانی برای جامعه ایجاد خواهد نمود.
حجه الاسلام خاموشی در پایان تاکید نمودند زمان آن رسیده است تا وقف و امور خیریه به سمت جریان های علمی گسیل یابد.

 

طیب نیا : تولید دانش مساله مهم امر خیر

جناب آقای دکتر طیب نیا مدیر عامل بنیاد خیریه آلاء و رئیس دومین همایش خیر ماندگار در جمع حاضرین در دومین همایش ملی خیر ماندگار در سالن همایش های بین المللی رازی عنوان کردند که شرایط امر خیر در جامعه امروز ما یک شرایط ویژه است، ما اگر بتوانیم در چنین شرایطی تصمیمات درستی گرفته و اقدامات مناسبی انجام دهیم، اینها می تواند برگ زرینی برای فعالیت های آینده باشد اما اگر در چنین شرایطی عملکرد مناسبی نداشته باشیم، عواقب جبران ناپذیری برای ما به وجود خواهد آمد. ما امروز در شرایطی هستیم که اگر نتوانیم همه مردم را برای حفظ کشور حول یک محور گردهم آوریم، جامعه آسیب خواهد دید. ایشان ادامه دادند که نخ تسبیحی که می تواند تمامی آحاد جامعه را فارغ از مسائل قومی، سیاسی، جنسیت و… در کنار هم قرار دهد، مسئله امر خیر و نیکوکاری است. راه برون رفت از مشکلات امروز و مقابله با نا امیدی، احیای امر خیر و نیکوکارانه است. مدیر عامل بنیاد خیریه آلاء افزودند که مسئله مهم و اساسی امر خیر در جامعه امروز تولید دانش است. اکثریت تصور می کنند که امر خیر یعنی کمک صرفا مادی به نیازمندان و کسی که در تولید دانش نیکوکاری تلاش می کند، خیر نامیده نمی شود. در شرایط کنونی ابتدا باید نگاه خود را به امر خیر تغییر دهیم. ایشان ادامه دادند که شعار ما در بنیاد آلاء ” هر ایرانی یک خیر” است. ما معتقدیم همه افراد جامعه ایران با کنار گذاشتن توجه صرف به نفع فردی، می توانند عامل امر خیر باشند.
دکتر طیب نیا چنین ادامه دادند که به واقع اولویت امر خیر در جامعه امروز چیست؟ آیا همچنان باید در حوزه های گذشته خیریه را گسترش داد یا باید به فعالیت در حوزه های جدید هم فکر کرد؟ بنیاد خیریه آلاء برای پاسخگویی به این دغدغه پیش قدم شده است و در زمینه تولید دانش امر خیر قدم برداشته است.
رئیس دومین همایش ملی خیر ماندگار بیان کردند که ما باید به فکر طراحی الگوهای مدیریتی بهینه باشیم، باید به دنبال تربیت نیروهای متخصص برای نهاد خیریه باشیم. ایشان در حسن ختام سخنان خود عنوان کردند که من اعتقاد دارم که اگر نهاد دولت، خیریه و دانشگاه دست به دست هم دهند می توان تهدید های پیش رو را به فرصت های عالی برای پیشبرد اهداف تبدیل کرد.

 

واعظ مهدوی: چرا هزینه های خیریه در ایران ناکارامد است؟

در دومین روز «همایش ملی خیر ماندگار» دکتر محمدرضا واعظ مهدوی، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی عشایر و روستائیان به بیان علل ناکارآمدی هزینه های صورت گرفته درایران در بخش حیریه به نظر کارآمد نیست؟
واعظ مهدوی درابتدا شعار همایش مبنی بر «هر ایرانی یک نیکوکار» را ستود و آن را امری بسیار مهم دانست و آرزو تحقق روزی را نمود تا در جامعه ایران اشخاص فقط به فکر خود نبوده و دغدغه دیگران را نیز داشته باشند. این فعال با سابقه حوزه خیریه چنین تلاش را در دنیای پیشرفته با سابقه دانست در حدی که در مصاحبه های استخدامی نیز مسئله انجام فعالیت های داوطلبانه و نیکوکاری بخشی مهمی از مسائل مورد سنجش هست.
وی در ادامه اضافه کرد: رضایت پایدار در مغز انسان بیشتر از همه بر پایه نیکوکاری به دیگران قرار دارد. به بیان دیگر نیکوکاری بیش از آنکه برای دیگران مفید باشد، برای خود فرد نیکوکار مثمر ثمر خواهد بود. به همین دلیل می توان نیکوکاری را بخشی از وجود انسان ها دانست و افرادی که از این امر غافل هستند از حس رضایت پایدار فاصله دارند.
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی عشایر و روستائیان در بخش دیگر از سخنان خود نظام رفاه اجتماعی را یکی از بزرگترین دستاورد های انقلاب اسلامی دانست که به تضمین آینده فقرا می پردازد. وی توضیح داد در لایحه بودجه تقدیمی دولت برای سال ۱۳۹۸ در مجموع ۲۸۰ هزار میلیارد تومان به بخش های مختلف مربوط به نظام رفاه اجتماعی تعلق گرفته است. در حالی که باید توجه داشت این رقم شامل بودجه رفاهی که توسر نهادها و ارگان هایی چون بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، بانک ها، صدا و سیما و همچنین خیریه های فعال در سطح جامعه نمی شود. همین امر ضرورت تدوین حساب های ملی خیریه را روشن می سازد. این رقم از ارقام هزینه شده در نظام رفاه اجتماعی بسیار کشورهای توسعه یافته جهان بیشتر است، اما با این حال به نظر می رسد این هزینه کارآمد نبوده و نتایج مورد انتظار را در جامعه خود مشاهده نمی کنیم؟
واعظ مهدوی افزود: علت این مسئله را می توان در دو مسئله یافت. مجموعه فعالیت های خیرین با یکدیگر هماهنگ نیست و شاهد هم افزایی در این حوزه نیستیم. از دیگر سو مجموعه این فعالیت ها الزاما بهترین و بهینه ترین اقدامی که می توان انجام داد نبوده اند.
دکتر واعظ مهدوی راهکار کاهش این مشکل را ایجاد شبکه هایی میان فعالین حوزه خیریه دانست که طی آن امکانی برای انتقال و تبادل تجربیات فراهم گردد. همچنین تلاش گردد تا مبحث مسئولیت اجتماعی شرکت ها نهادینه گردد.
این فعال با سابقه حوزه خیریه در پایان تاکید کرد اگر نیکوکاری و امر خیریه به معنای به فکر دیگران بودن است، ما در جامعه خود نیاز داریم تا حیطه دیگرانی که می خواهیم به فکر آن ها باشیم را گسترده تر کنیم و از محدوده اطرافیان، همشهریان و افرادی که مستقیما با آنها مرتبط هستیم فراتر رویم.

 

در دومین روز همایش ملی خیر ماندگار مورخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۷ در مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار شد و تا کنون نیز ادامه دارد.
دومین روز همایش راس ساعت ۹ صبح با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید شروع شد. در ابتدای مراسم اقای دکتر موسی پور دبیر علمی همایش سخنرانی کرده و سپس بزرگران دیگری همچون آقایان طیب نیا، دیانی، واعظ مهدوی، حجت الاسلام خاموشی مباحثی را عنوان کردند، در این مراسم هنرمندان پیشکسوت نیز حضور داشتند، در انتهای مراسم نیز از نیکوکاران، خیران و پژوهشگران برتر تجلیل و تقدیر شد.

 

ساعات پایانی همایش خیر ماندگار به برگزاری شش پنل تخصصی به صورت همزمان داشت.
هر پنل با یک سخنرانی اختصاصی و ارایه تعدادی مقاله اداره شد.
این بخش از همایش از ساعت ۱۴ اغاز و تا ساعت ۱۷ ادامه یافت.
مخاطبین با موضوعات زیر در نشست ها حضور داشتند.
– مبانی فلسفه؛ فقه؛ حقوق سیاست در نیکوکاری
– اقتصاد و مدیریت در حوزه امر خیر؛ وقف و نیکوکاری
– تجربه های موفق و ایده های نو در حوزه امور خیر؛ وقف و نیکوکاری
– هنر؛ ادبیات و تاریخ در حوزه امر خیر؛ وقف و نیکوکاری
– جامعه؛ فرهنگ؛ ارتباطات؛ رسانه و فضای مجازی در حوزه امر خیر؛ وقف و نیکوکاری
– اموزش؛ روانشناسی؛ و مددکاری اجتماعی در حوزه امر خیر؛ وقف و نیکوکاری

 

 

گزارشی از پنل «پنل تجربه های موفق و ایده های نو در حوزه امر خیر وقف و نیکوکاری»

این پنل در سالن ۳ مرکز همایش های رازی در ساعت ۱۴ تا ۱۷ برگزار شد
سخنران اول:
خانم دکتر میرزایی از گروه امدادی صعب العبور در پنل تجربه های موفق و ایده های نو در حوزه امر خیر وقف و نیکوکاری، ابتدا به معرفی خیریه خود پرداختند ایشان عنوان کردند که به مکان های دور افتاده و صعب العبور رفته و ضمن ارائه خدمات درمانی، به ارائه خدماتی همچون تامین دارو، آموزش، ارجاع به مراکز درمانی پیشرفته برای درمان به صورت رایگان، می پردازند. این تیم بعد از مراجعه به هر روستایی اگر احساس کند که این روستا به خدمات بیشتری نیاز دارد بعد از برنامه ریزی مدون تر، مجدد به روستا مراجعه کرده و خدمات بیشتری ارائه می دهند. یکی از این روستاها که تجربه موفقی بوده روستا بنگرو در یکی از شهرستان های استان کرمان بوده که به شدت محروم هست، در این روستا ساکنین فاقد امکانات اولیه بوده و همگی درکپر زندگی میکردند. زمان مراجعه به این روستا مصادف با ماه محرم بوده که همکاری سازمان های مختلف خدماتی مختلفی چون تهیه غذای گرم، ارائه سبد کالای کامل، لوازم التحریر، خدمات درمانی کامل تر، آموزش مسائل بهداشتی ، آموزش به کودکان، جمع آوری زباله، تاکید بر هنر بومی حصیربافی و از همه مهم تر تجهیز کپر ها که محل زندگی افراد بود به پنل خورشیدی و سپس با کمک مشارکت اعضای روستا و اعضای تیم، مدرسه ای دو کلاسه ساخته شد که به شدت با استقبال اعضای روستا همراه بوده و تجربه بسیار موفقی برای اعضای تیم بود.

ادامه پنل تجربه های موفق

همراه بوده و تجربه بسیار موفقی برای اعضای تیم بود.
سخنران دوم:
جناب آقای پور معین طرح افق “اهدای فهم قرآن” را مطرح کردند. ایشان ابتدا عنوان کردند که چه تبلیغات زیادی در سراسر دنیا برای دین مسیحیت انجام می شود و با ارائه اسلاید هایی نشان دادند که برنامه ریزی های مدون و سنجیده ای برای اشاعه دین مسیحیت انجام می شود، اما در مورد دین اسلام اینگونه نیست، تا کنون کتاب انجیل به هزاران زبان زنده دنیا ترجمه شده و به صورت رایگان در اختیار افراد قرار گرفته است اما می بینیم در مورد قرآن اینگونه نیست با اینکه ۸۰ درصد مسلمانان، زبانی غیر از زبان عربی دارند، ولی همچنان قرآن به زبان عربی و بدون ترجمه قابل فهم چاپ می شود. هدف از این طرح، اهدای فهم قرآن است که با کمک مالی افراد -هرچند اندک- قرآنی با ترجمه قابل فهم تهیه می شود و در اختیار همه اقشار قرار میگیرد.
سخنرانی سوم:
خانم دکتر پناهی مدیر عامل مجتمع نیکوکاری رعد طرح تدوین، تدریس و ترویج روش اشتغال حمایت شده
ایشان ابتدا به سابقه خود در حیطه اشتغال پرداختند و سپس طرح خود را بدین شکل معرفی کردند، ما نباید معلولین و کم توانان را افرادی متفاوت ببینیم آنها فرشته و یا گناهکاران قابل ترحم نیستند، آنها هم انسانی همانند ما هستند. این طرح بیان می دارد که موانع اصلی برای عدم اشتغال موانع فکری هستند. ما باید به این باور برسیم که به عنوان یک انسان وظیفه داریم که کار کنیم. در طرح supported employment یا همان اشتغال حمایت شده یک همیار شغلی برای فرد در نظر گرفته تا به فرد کمک کرده ضمن شناخت توانایی های خود به موانع فکری غلبه کرده و بعد مشغول شدن به کار نیز حمایت می شود تا بتواند شغل خود را حفظ کند.
سخنرانی چهارم:
خانم دکتر پیرجانی از مرکز کنترل سرطان آلاء
این طرح تحت عنوان مراقبت در منزل از بیماران سرطانی معرفی شد. خانم پیرجامی ضمن معرفی موسسه خود بیان کردند که بر اساس علم روز توصیه میشود برای کنترل، درمان و پیشگیریسرطان کار در چهار حوزه توصیه می شود: پیشگیری اولیه، تشخیص زودهنگام، تشخیص و درمان و در نهایت مراقبت های تسکینی و حمایتی. موسسه آلاء در بعد مراقبت های تسکینی و حمایتی بیشترین فعالیت دارد. هدف از انجام این طرح ارائه مراقبت هایی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران از طریق شناسایی به موقع درد بیماران است. در این طرح بیمار به عنوان یک انسان دارای شان و کرامت در نظر گرفته می شود که دارای ابعاد مختلف جسمی، روحی، روانی، اجتماعی و… است که برای درمان بیمار باید به همه ابعاد آن پرداخته شود. نکات قابل توجه در این طرح: ۱. توجه به تمامی ابعاد انسان ۲. مراقبت های بین رشته ای ۳. تاکید بر مراقبت از خانواده بیمار ۴. ارائه خدماتی برای فائق آمدن خانواده به بحران سوگ بعد از فوت بیمار ۵. ارائه خدمات درمانی در منزل برای بیمارانی که قادر به مراجعه به مراکز درمانی نیستند.

دهم و یازدهم دی‌ماه ۱۳۹۷

#دومین_همایش_ملی_خیرماندگار #غرفه_آرشیت_مهر_رایانه_در_همایش_مهرماندگار #نرم_افزار_خیریه #پورتال_آرشیت

دیدگاهتان را بنویسید