وبلاگ آرشیت – نرم افزار خیریه ها

بیست و یکمین نشست خیر ماندگار با موضوع «ایرانی توانمند، با سمن یا خیریه» برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد آلاء، دکتر نعمت‌الله موسی‌پور؛ مشاور علمی حوزه خیر ماندگار بنیاد آلاء در ابتدای بیست و یکمین نشست خیر ماندگار که با موضوع «ایرانی توانمند، با سمن یا خیریه» و سخنرانی ایثار خدادادی؛ مشاور و مدرس مدیریت سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار شد، با اشاره به موضوع چالش بین نهادهای مدرنیته و سنت در جامعه امروزی بیان داشت: خیریه‌ها به‌عنوان نهادهای سنتی باسابقه طولانی و فعالیت‌های اثرگذار خود با سازوکار سنتی که از گذشته بر پایه آن‌ها شکل‌گرفته‌اند تا جهان پیش‌آمده و از طرف دیگر سمن‌ها در جهان مدرن پدید آمده، رشد کرده و در برخی از امور خیریه‌ها واردشده‌اند.

وی افزود: یکی از چالش‌های دنیای امروز این است که آیا باوجود نهادهای دنیای مدرن همچون سمن‌ها همچنان به نهادهای دنیای سنتی نیاز داریم یا خیر، آیا نهادهای جهان مدرن و سنتی مزاحم یکدیگرند و یا مکمل یکدیگر، ما در این نشست به دنبال پاسخ به این سؤالات هستیم. در ادامه ایثار خدادادی؛ مشاور و مدرس مدیریت سازمان‌های مردم‌نهاد با اشاره به یکی از بزرگ‌ترین تغییرات دنیای مدرن و سنتی در کشور با موضوع شکل‌گیری دانشگاه‌ها و فراموش‌شدن تدریس علوم به روش طلبگی اظهار داشت: درحالی‌که دنیا به سمت ایجاد بسترهای لازم برای آموزش علوم به روش طلبگی است، ما همچنان به دانشگاه به‌عنوان یک‌نهاد عصر مدرن وابسته‌ایم.

خدادادی در ادامه با اشاره به تاریخچه و روند شکل‌گیری بخش دوم (بخش خصوصی) و بخش سوم بیان داشت: پس از شکل‌گیری بخش دوم یا بخش خصوصی دنیا به این نتیجه رسید که بخش خصوصی ازآنجایی‌که به دنبال کسب سود و ضامن منافع یک شخص یا گروه خاصی است، نمی‌تواند موتور محرکه توسعه باشد و باید برای تحقق این موضوع باید بخش دیگری یا بخش سوم شکل بگیرد. وی بابیان این‌که بخش سوم با شعار از مردم برای مردم توسط مردم در حدود دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی شکل گرفت، تصریح کرد: در دنیای امروز یکی از ابزارهای اصلی سنجش قدرت و برتری هر کشور پویایی جامعه مدنی و میزان مشارکت مردم در انتخاب سرنوشت خود همانند میزان مشارکت در انتخابات و یا فعالیت‌های مردم در زمان بروز حوادث طبیعی است.

خدادادی بابیان این‌که بخش سوم تنها شامل خیریه‌ها و سمن‌ها نمی‌شود، بیان داشت: تشکل‌های کارگری، تشکل‌های کارفرمایی، اتحادیه‌ها، احزاب، رسانه‌ها و … امروزه به‌عنوان ارکان بخش سوم شناخته می‌شوند. وی در ادامه تصریح کرد: امروز بخش سوم متولی ایجاد تعادل بین ساختارهای نامتوازن دولت و بخش دوم یا بخش خصوصی همچون شکاف طبقاتی، ایجاد بسترهای درمانی مناسب برای بیماران خاص و … شده است اما باید به این نکته توجه کنیم که شکل‌گیری بخش سوم در هر جامعه‌ای بر سه اصل اعتماد، اجماع و مشارکت عملی است و در جامعه‌ای که اعتماد بین مردم کاهش پیدا کند ایجاد و شکل‌گیری بخش سوم نیز با مشکلات و صرف زمان بیشتری خواهد بود. این فعال بخش سوم در ادامه با اشاره به ویژگی‌های بخش سوم بیان داشت: بخش سوم از ویژگی‌های همچون دموکراتیک بودن، پاسخ‌گو بودن و شفاف بودن، اخلاق مدار بودن، غیرسیاسی بودن، مسئولیت سیاسی بالا و … برخوردارند. به‌طور نمونه میزان شفافیت این بخش به‌هیچ‌عنوان با بخش دوم قابل قیاس نیست.

خدادادی تعامل دولت و بخش سوم را با یکدیگر به چهار دسته تقسیم کرد و تصریح کرد: دولت و بخش سوم یا ۱٫ باهم بیگانه هستند که در این رابطه هیچ‌کدام از ظرفیت‌های یکدیگر مطلع نیستند، ۲٫ یا نسبت به یکدیگر سوءظن دارند که در این رابطه بعضاً دولت مخل فعالیت بخش سوم است و یا بخش سوم به دولت اعتماد ندارد، ۳٫ یا رابطه ابزاری دارند که معمولاً بخش سوم در خدمت دولت است که در این رابطه بخش سوم فدا می‌شود و یا ۴٫ رابطه تعاملی دارند که این بهترین نوع رابطه است. وی در ادامه به تفاوت‌های خیریه و سمن پرداخت و اظهار داشت: در بعد اول خیریه‌ها بیشترین تمرکز خود را دریافت حمایت‌های نقدی دارند اما سمن قبل از دریافت کمک‌های نقدی به دنبال حمایت اعتباری و تخصصی هستند. در بعد دوم خیریه‌ها بر سطح آسیب تمرکز دارند اما سمن‌ها تمرکز بر ریشه آسیب دارند. در بعد سوم در خیریه‌ها به حداقل‌های ممکن جامعه هدف فکر می‌کنند اما سمن‌ها به دنبال استقلال اعضا خود هستند به‌خصوص در حق انتخاب هستند. در بعد چهارم خیریه‌ها منفعل و مقطعی هستند اما سمن‌ها آینده‌نگر، مستمر، هم‌افزا و پویا نگر هستند. در بعد پنجم خیریه‌ها حمایت‌کننده هستند اما در سمن‌ها توانمند ساز، ظرفیت ساز و اصلاح‌کننده هستند.

این مشاور و مدرس مدیریت سازمان‌های مردم‌نهاد در ادامه بیان داشت: هر یک از ما می‌توانیم با استناد به این فاکتورها به‌صورت حداقلی به نتیجه برسیم که مجموعه ما بیشتر به یک سمن نزدیک است و یا یک خیریه.

دیدگاهتان را بنویسید

  • خانه
  • اخبار خیریه ها
  • بیست و یکمین نشست خیر ماندگار با موضوع «ایرانی توانمند، با سمن یا خیریه» برگزار شد